12.07.2024

Чому чоловіки рідко звертаються по психологічну допомогу?

Чоловіки і психологічна допомога

Психічне здоров’я відіграє важливу роль у загальному благополуччі людини, незалежно від статі. Однак, статистика показує, що чоловіки часто менш схильні звертатися по психологічну допомогу, ніж жінки. Цей феномен спричинений різними соціокультурними та психологічними чинниками.

Чому чоловіки не хочуть звертатися до фахівців?

У 2020 році Європейське бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я опублікувало доповідь на тему: “Психічне здоров’я, чоловіки та культурні традиції”. Автори дослідження доходять висновку, що чоловіки менш схильні звертатися по психіатричну допомогу, ніж жінки, і набагато більш схильні до суїциду. У Європі цей показник серед чоловіків утричі вищий, ніж серед жінок.

Представники “сильної статі” рідше звертаються по психологічну допомогу, оскільки вважають це проявом слабкості. Найчастіше вони знаходять “вихід” в алкоголі та психоактивних речовинах, що викликають залежність. У багатьох нездатність впоратися з психологічними проблемами проявляється у вигляді агресії щодо себе та інших людей і схильності до ризику. Таким чином вони позбавляють себе можливості адекватно розібратися в ситуації, з якої не можуть вийти самостійно.

Це обертається новими психологічними проблемами: чоловіки часто відчувають почуття сорому, провини і безвиході, докори сумління. Їм властиві депресивні реакції, відчуття самотності та відсутності сенсу життя. У розлучених чоловіків порівняно з одруженими суїцидальні думки та спроби самогубства виникають утричі частіше.

Також читайте:  Чи можна чоловікам мити голову щодня?

На стан психічного здоров’я чоловіків впливають також економічні та культурні чинники. Проблеми частіше виникають там, де високий рівень безробіття, і особливо в тих країнах, де, як в Іспанії, чоловік вважається єдиним годувальником.

“Проблеми дискримінації чоловіків не тільки не виносяться на публічне обговорення, а й не усвідомлюються самими чоловіками”, – зазначають автори дослідження.

Кілька причин, через які чоловіки не звертаються по психологічну допомогу:

Стереотипи та соціокультурні очікування

У багатьох культурах вважається, що прояв емоцій і вразливості в чоловіків є невідповідним стереотипу “справжнього чоловіка”, що може створювати бар’єри для звернення по допомогу.

Формування чоловічої ідентичності

Суспільство формує певні очікування щодо поведінки чоловіків і жінок. Чоловікам часто пропонується бути сильними, безстрашними та незалежними, що може створити відчуття тиску на підтримання цього образу. Як наслідок, чоловіки можуть намагатися приховати свої емоції та проблеми, боячись, що їхню вразливість буде сприйнято як невідповідність їхній “чоловічій ролі”.

Страх перед осудом

Чоловіки можуть побоюватися, що звернувшись по психологічну допомогу, їхнє оточення сприйматиме їх як слабких або неуспішних. Страх перед осудом або втратою статусу може стати перешкодою для звернення по допомогу, навіть якщо вони усвідомлюють необхідність отримати підтримку.

Почуття сорому і неприйняття

Деякі чоловіки можуть відчувати почуття сорому або неприйняття у зв’язку з тим, що вони стикаються з психологічними проблемами або емоційними труднощами. Це може призвести до того, що вони відкладають звернення по допомогу, уникаючи зіткнення з власною вразливістю.

Також читайте:  Названо приховані ознаки старіння у чоловіків

Почуття сорому у чоловіків

Важливо розуміти, що турбота про своє психічне здоров’я є не менш важливою, ніж про фізичне. Суспільство має прагнути зруйнувати стереотипи й очікування, пов’язані з чоловічою ідентичністю, і створювати умови, які дадуть змогу чоловікам почуватися комфортно та безпечно, звертаючись по підтримку та допомогу, коли це необхідно.

Залиште коментар