25.05.2024

Безсоння та причини його виникнення. Як тривога впливає на сон?

Тривога і безсоння. Причини

Що таке безсоння та неспокійний сон?

Чи знайомі ви з неспокійним сном? Чи бувають у вас неспокійні ночі? Дозвольте вгадаємо, ви відповіли “так”. Вгадати було неважко, тому що неспокійні ночі періодично трапляються у всіх людей.

Що таке неспокійний сон?

Під неспокійним сном я розумію ті ночі, коли ми намагаємося міцно заснути, але перевертаємося в ліжку без сну, намагаючись прийняти зручніше положення, коли ми з розчаруванням помічаємо, що не можемо вгамувати наш розум, що розгулявся, а занурившись у сон, відчуваємо його поверхневість і недостатню глибину, періодично несподівано прокидаючись посеред ночі і знову намагаючись заснути. Наступний за ніччю неспокійного сну день затьмарюється сонливістю, розбитістю, зниженням працездатності та дратівливістю.

Чому при тривозі ми неспокійно спимо або не можемо заснути зовсім?

Як нам уже відомо, тривога – це древній механізм, відповідальний за наше виживання. Тривога запускається тоді, коли ми інтерпретуємо що-небудь як небезпеку. І нашій мигдалині – ділянці мозку, відповідальній за запуск реакцій порятунку “бий або тікай”, – байдуже, що ми оцінимо як небезпеку: реально існуючого шаблезубого тигра, що наближається до нас, видаючи гучний гарк, чи гіпотетичну догану від начальника завтра. Мигдалина запустить тривогу, вона візьметься нас рятувати: серце застукає швидше, тіло напружиться, а мозок посилить пильність в очікуванні нападу шаблезубого начальника, ой, вибачте, – тигра, і ніч неспокійного сну нам забезпечена. Парадокс полягає в тому, що така реакція свідчить про нормальну і навіть прекрасну роботу нервової системи. Так, нам може не подобатися, ми можемо не хотіти такої надмірної турботи з боку надпильної мигдалини, але, як відомо, боротьба з внутрішнім досвідом – шлях до примноження наших страждань.

Що таке безсоння?

Неспокійний сон ми зазвичай називаємо безсонням, але це не зовсім правильно, тому що одна ніч неспокійного сну – це ще не безсоння. Безсоння, або інсомнія, як її називають лікарі, – це розлад сну, діагностований за певними критеріями. Загальновизнаними на момент написання книги критеріями інсомнії є такі.

 1. Труднощі із засинанням (неможливість заснути понад 30 хвилин), та/або труднощі з підтриманням сну (загальний час неспання вночі внаслідок нічних пробуджень понад 30 хвилин), та/або надто ранні пробудження (на 30 і більше хвилин раніше від передбачуваного часу пробудження).

 2. Проблеми зі сном виникають, незважаючи на адекватні можливості та обставини для сну.

 3. Присутні денні симптоми, пов’язані з труднощами сну:

 • втома або нездужання;
 • зниження концентрації уваги або погіршення пам’яті;
 • соціальна дисфункція, професійна дисфункція або погана успішність;
 • зниження настрою або дратівливість;
 • денна сонливість;
 • зниження мотивації, енергії або ініціативи;
 • помилки або нещасні випадки на роботі або під час водіння;
 • побоювання або занепокоєння з приводу сну.
 1. Проблеми зі сном і неспанням не пояснюються іншим розладом сну.
Також читайте:  Вплив смартфона на зір: що потрібно знати і як захистити очі

Діагноз інсомнії підтверджується при дотриманні всіх чотирьох перерахованих вище критеріїв.

Короткочасне і хронічне безсоння

Виділяють два варіанти безсоння – короткочасне і хронічне.

Короткочасна (гостра) інсомнія триває кілька днів або тижнів і виникає у відповідь на ідентифікований стресор. Як правило, людина, яка зіткнулася з гострою інсомнією, може чітко позначити її причину. За визначенням, якщо ми говоримо про гостру інсомнію, симптоми присутні менше трьох місяців.

За хронічної інсомнії симптоми безсоння виникають не рідше ніж тричі на тиждень і зберігаються не менше трьох місяців.

Як виникає безсоння?

Для початку уявімо дев’ятирічного хлопчика, який не спить в очікуванні грандіозного святкування дня його народження, підготовленого батьками. Він схвильований передчуттям класних подарунків, зустрічі з друзями, ігор, конкурсів і феєрверків. Ніч хлопчика минає без сну в спробах вгадати, що йому подарують і яким буде торт. Наступного дня він встав із ліжка ні світ ні зоря і з радістю включився у святкову метушню, що панує в будинку.

Чи була в нього сонливість? Так, була часом. Чи відчував він загальмованість? Трохи, але він не знав, як це називається. На святі він помилявся в іменах численних родичів, але був настільки поглинений святковим настроєм, що так і не дізнався б про це, якби не зауваження мами.

Малюк заснув на купі коробок із подарунками з посмішкою на обличчі, не дочекавшись закінчення свята. Тато дбайливо відніс хлопчика в його ліжко.

Тепер пропоную уявити, що наш хлопчик виріс. Він уже в курсі, що таке загальмованість. Він навчився користуватися інтернетом. Завтра в нього ювілей – 50-річчя. Увечері йому зателефонувала мама і порадила лягти раніше, щоб гарненько виспатися і почуватися добре на святі. Мама сама страждала від проблем зі сном і дбайливо турбувалася про те, щоб у сина таких проблем не виникало.

Чоловік дослухався до поради, ліг раніше, але заснути не зміг. В голові крутилися думки про організацію свята: “Я нічого не забув? А раптом гостям не сподобається? А що, якщо забудуть свічки на торті запалити? Ні, треба, напевно, брата посадити подалі від дядька, щоб вони знову не посварилися… Так, скільки вже часу минуло?” Подивившись на годинник, він дізнався, що понад годину лежить у ліжку без сну. “Треба заснути, треба заснути, давай засинай, завтра важкий день, треба обов’язково заснути і виспатися! Та що ж це таке?!” – говорив він собі, з силою закриваючи повіки і закочуючи очні яблука вгору, щоб швидше заснути. Вичитав цей спосіб на якомусь сайті цілителя. Не спалося. Йому вдалося заснути всього на кілька годин під ранок.

День не задався з самого початку. “Усе через те, що я не виспався, – бурчав він, упустивши виделку за сніданком. – Треба було відразу випити снодійне. Тепер усе свято нанівець”. Минулого разу, коли йому довелося зіткнутися з безсонною ніччю, він прошерстив інтернет у пошуках можливих наслідків безсоння й усвідомив, наскільки безсоння небезпечна штука. На святі наш герой був присутнім суто зовні, із зусиллям натягуючи посмішку. Його розум був поглинений іншим – відловлюванням ознак поганого самопочуття і роздумами про те, як запобігти можливим наслідкам безсоння.

Також читайте:  Що викликає алергію та чи буває алергія на холод?

“Треба менше радіти, щоб не перезбудити нервову систему, і раніше лягти спати сьогодні, щоб відіспатися за минулу ніч”, – придумав він. Попросивши брата простежити за організацією банкету, він залишив святкування раніше за інших гостей, щоб лягти в ліжко.

Лежачи в ліжку, він із розпачем помічав, що знову не може заснути. Прислухаючись до серцебиття, він шкодував, що свято, яке так ретельно готував, щоб потішити себе і близьких, було зіпсоване його поганим самопочуттям через безсоння. “Яке, до біса, свято? Схоже, треба готуватися до похорону. Я так довго не витримаю”, – зробив висновок чоловік і заплакав у подушку від безвиході. Він був упевнений, що рахунок йшов на дні, він читав страшні історії про це на форумі про безсоння.

Чи небезпечне безсоння?

У дитинстві ми ще не знаємо, що безсоння несе якісь небезпеки і часто ігноруємо сигнали організму, не вважаючи їх ознаками неблагополуччя. Розбите коліно турбує доти, доки не мине гострий біль, далі ми знову підіймаємося на велосипед із лопаткою напереваги і захоплено мчимо шукати скарб у сусідських палісадниках, забуваючи про біль і дискомфорт. Ми живемо, керуючись мріями і цілями. На нас ще не тисне гніт життєвого досвіду і знань про небезпеки буття.

Для того щоб почати боятися безсоння, потрібно дізнатися, що безсоння небезпечне. І тут на допомогу приходять численні інтернет-сайти, які підсовують зовні переконливу інформацію про катастрофічні наслідки безсоння. Я щойно провела експеримент і ввела в пошуковий рядок слово “наслідки”.

Пошукова система запропонувала найчастіший варіант продовження – “безсоння”. А далі в списку ресурсів, релевантних запиту, я побачила один із перших гучних заголовків: “Чи небезпечне для життя безсоння: скільки може не спати людина?” Передбачається, судячи із заголовка, що людина має неодмінно загинути від якогось числа днів без сну. Зараз, можливо, ця інформація когось шокує. Готові? Через кілька днів без сну людина не загине; через кілька днів без сну людина засне.

Безсоння не є смертельно небезпечним розладом. У тих, хто страждає на безсоння, шанси померти від будь-яких причин не вищі, ніж у людей, які не страждають на безсоння. Єдина небезпека, на яку варто звернути увагу, – передозування снодійних. У разі безсоння, на жаль, від відчаю людина здатна у спробах заснути вдатися до занадто великої дози снодійних. Будь ласка, будьте уважні та обережні! Що стосується всіх інших ризиків, то безсоння не чинить негативного ефекту на тривалість життя. Так, це не робить безсоння приємним, але зайва катастрофізація нам ні до чого.

Також читайте:  Скільки людина може не спати

Як виникає безсоння?

То як же виникає безсоння? Для розвитку безсоння нам знадобляться такі складові – схильні до безсоння фактори та тригери, які запускають безсоння.

Про схильність до безсоння може говорити сімейний анамнез безсоння, коли хтось із найближчих родичів скаржився на поганий сон, страждав на безсоння. Жінки більш схильні до безсоння. Сон надмірно тривожних людей також вразливий, роблячи власників активних тривожних монстрів схильними до безсоння. Особистісна тривожність, весь спектр тривожних розладів, іпохондрія, недовірливість, схильність до нав’язливих думок, низька стійкість до стресів – ті ознаки, які вказують на схильність до інсомнії.

Тривога призводить до гіперактивності стресових систем організму, до гіперзбудження нервової системи, що заважає людині заснути або підтримувати свій спокійний сон. Схильність можна роздобути і протягом життя. Наприклад, працюючи позмінно роками або маючи згубну пристрасть до алкоголю.

Гіперзбудження нервової системи при безсонні

Соціальна бідність – ще один фактор, що привертає до розвитку безсоння. Можна прожити в достатку, вести здоровий спосіб життя і дожити до похилого віку. Літній вік теж є чинником, що привертає до безсоння, з різних причин: це хвороби, що накопичилися за життя, які супроводжуються болем або іншим дискомфортом; сон, чутливіший до зовнішніх подразників, як-от шум; частіші нічні сечовипускання, через що доводиться неодноразово вставати з ліжка посеред ночі і йти до туалету.

Щоб запустити безсоння, однієї схильності буває недостатньо. Потрібен тригер, провокатор, що запускає безсоння. Таким провокатором може стати або якесь гостре захворювання (наприклад, ГРВІ), або загострення будь-якого хронічного розладу, включно з розладами тривожного спектра.

Психологічний стрес – дуже частий фактор, що запускає інсомнію. Як стресори можуть виступати конфлікти, розлука, втрата, надмірна втома через навантаження на роботі, іспити або будь-які інші події, які суперечать нашому повсякденному досвіду. При цьому ці події не обов’язково негативно емоційно забарвлені – весілля, ювілеї, подорожі, включно з підготовкою до них, довгоочікуваний переїзд, кар’єрне підвищення та інші яскраві приємні події, що змушують нас хвилюватися, також здатні запустити низку безсонних ночей.

У період вагітності або менопаузи багато жінок вперше знайомляться зі своїм безсонням. Або після народження дитини, коли піддаються надмірним навантаженням по догляду за малюком і позбавляються можливості повноцінно спати ночами. Через кілька місяців малюк починає спати самостійно всю ніч, його сон налагоджується, а ось мамин сон так і не стає колишнім.

Симптоми безсоння зустрічаються у великого відсотка дорослого населення, за деякими оцінками, від 35 до 50%.

Хронічне безсоння має передбачувану поширеність у 5-15%. Не кожна гостра інсомнія переростає в хронічну. Гостре безсоння зазвичай минає слідом за тим, як фактор, що запустив його, зникає. Хронічним безсоння стає за допомогою чинників, що підтримують його.

Зверніть увагу!

Інформація на сайті має довідковий характер і не є рекомендацією для самостійної постановки діагнозу і призначення лікування. З медичних питань обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.

Залиште коментар