25.05.2024

H.265 vs H.264: порівняння форматів відео. Що таке HEVC та AVC

H.265 vs H.264 – порівняння

H.265 vs H.264 – порівняння сучасних форматів стиснення відео.

H.265 (HEVC), на відміну від H.264 (AVC), стає найбільш часто використовуваним форматом для стиснення відео та запису контенту 4K/8K UHD, не кажучи вже про відео HD/SD. Збільшення кількості відео 4K та 8K кидає виклик поточному стандарту стиснення H.264, оскільки йому більше не вдається кодувати відео Ultra HD із задовільною швидкістю передачі даних, ніж HD-контент.

Внаслідок цього стандарт стиснення відео HEVC наступного покоління отримує перевагу над AVC завдяки кращій ефективності стиснення. Це дозволяє на 50% знизити швидкість передачі та скоротити обсяг займаного місця, але забезпечує таку ж якість відео.

Цей пост показує відмінності між двома стандартами, що базуються на розмірі файлу, використанні смуги пропускання, швидкості передачі даних, якості та сумісності.

Що таке H.265 (HEVC)?

H.265 також називається високоефективним кодуванням відео (HEVC). Даний формат вдвічі ефективніший, ніж H.264 при кодуванні. Він удвічі знижує швидкість передачі при тому рівні якості в порівнянні зі своїм попередником. Призначений для дисплеїв HDTV наступного покоління та систем захоплення контенту, які мають прогресивну частоту кадрів та роздільну здатність, а також покращену якість зображення з точки зору рівня шуму, колірних просторів та високого динамічного діапазону (HDR).

Що таке H.264 (AVC)?

H.264 або MPEG-4 AVC – це формат кодування відео, який в даний час є одним з найбільш часто використовуваних для стиснення та доставки відеоконтенту. AVC заощаджує бітрейт на 50% і більше у порівнянні з його попередником MPEG-2. Має ширший спектр програм, що охоплюють все стисло відео, починаючи від потокових додатків з низьким бітрейтом (YouTube, iTunes, Vimeo, Facebook, Instagram) для різних передач HDTV наземним, кабельним і супутниковим телебаченням. Він також широко використовується для дисків Blu-ray, DVD, IP-мереж та програм для цифрового кіно з кодуванням, практично без втрат.

Також читайте:  5 найкорисніших додатків для смартфона, щоб стати краще

Порівняння форматів стиснення відео

Ефективність стиснення

H.265 відрізняється від H.264 ефективністю стиснення. HEVC подвоює ефективність кодування порівняно зі своїм попередником. Це означає, що кодек H.265 економить близько 50% бітрейту за тієї ж якості кодування – середнє зменшення бітів для H.265 становить 64% при 4K UHD, 62% при 1080p, 56% при 720p і 52% при 480p. Таким чином, якщо завантажити фільм у H.265 та відтворити його на пристрої iPhone чи Android, то буде збережено 50% пам’яті мобільного пристрою. І якість фільму не постраждає!

Порівняння форматів відео та ефективність стиснення
Порівняння форматів відео та ефективність стиснення

Смуга пропускання

H.265 перевищує H.264 щодо використання смуги пропускання. Оскільки алгоритм HEVC використовує ефективне кодування, він обіцяє приблизно 40-50% зменшення смуги пропускання передачі, необхідної для стиснення відео (зокрема формату 720p), з тією ж якістю. Як правило, для потокової передачі 4K H264 (AVC) потрібна смуга пропускання 32 Мбіт/с, а для передачі відео 4K HEVC – всього 15 Мбіт/с. Таким чином, можна насолоджуватись 4k відео без проблем навіть при перевантаженому мережному з’єднанні.

H.264 и H.265 — смуга пропуску
H.264 и H.265 — смуга пропускання

Якість відео

Велика різниця між кодеками, що розглядаються, полягає в якості відео при однаковій швидкості передачі даних. В AVC межі областей блоку, ймовірно, будуть спотворені, тому що кожен макроблок є фіксованим, а дані незалежні один від одного. Хоча H.265 пропонує більш чіткі деталі на гранях і згладжує градієнтні області з меншою кількістю артефактів.

Таким чином, H.265 краще, ніж H.264, коли йдеться про стиснення відео з найкращою якістю зображення.

Також читайте:  Незабаром у ChatGPT з'явиться офіційна версія для Android
Якість відео
Якість відео

Розмір файла

Високий ступінь стиснення також тісно пов’язаний з вимогою цифрового зберігання відеопотоків та передачі. Зменшена пропускна здатність призводить до зменшення розміру файлу. Тести показують, що відео, закодоване за допомогою H.264, в 1-3 рази більше, ніж H.265. Це вигідно для зберігання інформації на жорсткому диску (SSD/HDD) або пристроях з обмеженим простором зберігання, необхідного для розміщення відео. Щодо цього велика перевага H.265 перед H.264.

H.265 vs H.264 порівняння форматів – розмір файлу
H.265 vs H.264 порівняння форматів – розмір файлу

Сумісність форматів

Ніщо не є ідеальним. Так само, як і HEVC. Все, сказане вище, є перевагою HEVC перед H264. Але є й недолік – погана сумісність. В даний час новий формат далеко не такий популярний, як H264. Сучасні пристрої та платформи, що підтримують кодек H264, становлять 99%. Підтримка кодека H265 може становити близько 30-40%.

Переваги і недоліки

H.265 має багато переваг перед H.264:

  • підтримує до 8K UHDTV (дозвіл, максимум 8192 × 4320),
  • швидкість передачі даних становить кілька ГБ/с,
  • розмір файлу вдвічі менший, і це з найкращою якістю!

H.265 має великий вплив на збільшення попиту та продажу екранів 4К, пропонуючи більш високу якість відео навіть у мережі з обмеженою пропускною спроможністю.

Але є й зворотний бік. HEVC вимагає більше часу для кодування порівняно з AVC. По-друге, оскільки перспективний кодек, який зараз широко не використовується, перегляд відео H.265 не такий простий. Тому перетворення H.265 в H.264, як і раніше, дуже затребуване в наші дні.

Залиште коментар