17.04.2024

Мюнхен – що потрібно знати перед поїздкою до столиці Баварії?

Мюнхен - що потрібно знати перед поїздкою

Пам’ятки Мюнхена, фото з описом яких цікавлять мандрівників-початківців, напевно сподобаються любителям європейської культури.

Це німецьке місто своєрідне і самобутнє, приваблює доречним поєднанням старовинної та наднової архітектури, наявністю безлічі церков і водночас великою кількістю наукових та IT-центрів.

Перед поїздкою обов’язково прочитайте цю статтю, щоб знати, на які визначні пам’ятки звернути особливу увагу!

Що подивитись і куди сходити туристу

Мюнхен – це столиця Баварії, федеральної землі на півдні Німеччини. Після Берліна та Гамбурга посідає третє місце за чисельністю населення.

Мюнхен – це столиця Баварії

Сьогодні столиця Баварії є законодавцем німецьких традицій пивоваріння, наприклад, пінний напій для знаменитого свята Октоберфест постачається саме звідси.

Октоберфест проходить щорічно
Октоберфест триває в середньому 16 днів і щороку залучає близько 6 млн. відвідувачів з усіх частин Баварії та Німеччини, а також з інших країн.

Октоберфест триває в середньому 16 днів і залучає щороку близько 6 млн. відвідувачів з усіх частин Баварії та Німеччини, а також з інших країн.

💬Прийміть до уваги: Октоберфест проходить щорічно біля підніжжя статуї Баварія на Терезиному лузі.

Але, звісно, баварська столиця цікава не лише сучасними міськими рисами, а й своєю багатою історією, яка розпочалася ще у VIII столітті. Спочатку там жили ченці, саме вони і дали назву поселенню, потім територія перетворилася на резиденцію найбагатших феодалів, князів і королів, а потім і на самостійний окружний центр, що розвивається.

Тут безліч гарних місць, серед яких виділяються площі та палаци:

📌 Марієнплац.

Це одна з найвідоміших пам’яток: у середні віки тут організовували лицарські поєдинки, потім використовували для народних зборів та ярмарків.

Марієнплац в Мюнхені

Сьогодні Марієнплац є широкою пішохідною зоною, де можна не тільки сходити в кафе та магазини та купити сувеніри, а й познайомитися зі старовинною архітектурою. Більшість туристів розпочинають свою подорож саме з відвідин Марієнплац.

Дві ратуші - Марієнплац

Тут ви побачите відразу дві ратуші – Стару та Нову, які відрізняються не лише зовні, а й функціонально. У Старій сьогодні знаходиться музей, тоді як готична Нова Ратуша стала важливим адміністративним об’єктом. Всі засідання мюнхенської ради проходять у новій будівлі, яку помилково можна прийняти за більш давню споруду. Пояснити це явище складно, часом і самі городяни не можуть відповісти, чому у них відразу дві абсолютно різні за стилем ратуші. Але подивитися на таке незвичайне для Європи явище, безперечно, варто;

📌 Площа Одеонсплацу.

Неподалік Марієнплац, так само в центрі міста, знаходиться Одеонсплац. Вона з’явилася 1791 року, коли одна з міських стін зруйнувалася та з’явилися нові вулиці.

 Площа Одеонсплацу.

Одеонсплац є домінантою одразу двох вулиць – Бріеннерштрассе та Людвігштрассе. Сьогодні тут приємно гуляти, займатися шопінгом та дивитися вуличні вистави каскадерів, фокусників та інших шоу-артистів;

📌 Мюнхенська резиденція.

Поруч із великим Національним парком розташувався великий палац, який протягом кількох століть належав династії Віттельсбах. Представники цієї сім’ї з покоління в покоління займали найуспішніші та найвищі посади – серед них були і князі, і великі феодали, і курфюрсти, і навіть королі.

Мюнхенська резиденція

Тому в резиденції є, на що подивитися – усі «артефакти» багатого сімейства збереглися у первозданному вигляді;

📌 Палац Німфенбург.

Назва у перекладі звучить дуже романтично – «палац німф». У цьому палаці – до речі, найбільшому у всій Європі – мешкали члени королівської родини Баварії, а тепер він відкритий для відвідування всіх бажаючих. Внутрішнє оздоблення вражає своєю розкішшю, а навколо будівлі розбитий великий парк із фонтанами та алеями та ботанічний сад, де приємно перебувати у будь-який сезон року. Можна відвідати всі спальні, зали та інші приміщення, де проводили свого часу німецькі аристократи, сходити у стайню та музей німфенбурзького порцеляни.

Палац Німфенбург

Туристам особливо подобається, що ця резиденція знаходиться в межах міста, поряд з Вінфрідштрассе, тому добиратися туди не проблематично. А ще це місце часто вибирається для тематичних та весільних фотосесій – це один із найкрасивіших палацових комплексів у всій Європі;

📌 Замок Блютенбург.

Цей замок стоїть на березі річки Вюрм і між двома великими ставками, тому здається, що йому відведено окремий острів. Блютенбург був мисливською резиденцією баварських королів, а свою історію бере у XIII столітті.

Замок Блютенбург в Мюнхені

З Блютенбург пов’язана трагічна любовна історія: принц Альбрехт III, який перебудував внутрішні приміщення палацу на свій смак, полюбив дочку цирульника Агнес Бернауер, чим викликав обурення батька. Через довгий і непримиренний сімейний конфлікт сталася трагедія – батько принца наказав втопити Агнес у річці Дунай. Цій історії у Блютенбурзі присвячена окрема експозиція.

Визначні пам’ятки Мюнхена та околиць

Столиця Баварії знаменита і своїми великими колекціями та мистецтва, які зберігаються у кількох великих музеях, що утворюють Ареал Мистецтво:

📌 Стара Пінакотека.

На вул. Барер Штрабе є однією з найбільших світових художніх галерей.

Стара Пінакотека в Мюнхені

Усередині розміщуються експозиції творів мистецтва періоду середньовіччя і до 18 століття. Відвідувачі можуть побачити роботи класиків живопису – Альбрехта Дюрера, Пітера Брейгеля, Антоніса ван Дейка та інших;

📌 Нова Пінакотека.

Будівля галереї знаходиться навпроти Старої Пінакотеки. Тут представлені роботи художників кінця 19 – початку 20-го століть.

Нова Пінакотека в Мюнхені

У колекціях можна побачити картини Томаса Гейнсборо, Генрі Реборна, Фрідріха Овербека, Густава Курбе, Ежена Делакруа та інших;

📌 Пінакотека сьогодення.

До третього картинного комплексу пінакотек увійшли роботи майстрів 20 та початку 21 століття – Анрі Матісса, Пауля Клеє, Василя Кандинського та багатьох інших.

Пінакотека сьогодення в Мюнхені

Тут можна побачити не лише мальовничі картини, а й усілякі інсталяції, відео-арт та інші напрямки сучасного мистецтва.

💬 Візьміть до уваги: своє місце в ряді міських галерей займає і Гліптотека, що стоїть на вулиці Кенігсплац. Тут представлені багаті збори скульптур Стародавньої Греції та Стародавнього Риму.

Що подивитись за 3 дні

Навіть за три доби перебування в баварській столиці можна набрати масу вражень, відвідавши знакові місця:

📌 Музей BMW.

Саме тут знаходиться штаб-квартира всесвітньо відомого бренду автомобілів, а поруч із нею – на вулиці Олімпіапарк – розташувався виставковий центр, присвячений історії BMW.

Музей BMW в Мюнхені

Тут можна побачити ексклюзивні моделі, ретро-машини, посидіти у деяких авто, щоб на собі відчути силу часу. На відвідування музею краще виділити щонайменше 3-х годин, особливо фанатам марки BMW;

📌 Палац юстиції.

Будівля мюнхенської філії Баварського міністерства юстиції на площі Штахус є цікавим архітектурним об’єктом. Палац був зведений у стилі необароко з деякими ознаками ренесансу у 1897 році.

Палац юстиції в Мюнхені

Потрапити всередину, швидше за все, не вдасться, але й фасад будівлі вартий уваги;

📌 Альянц Арена.

Любителі футболу обов’язково мають побувати на легендарному стадіоні – одному з найбільших у Європі – алеї Вернера-Хайзенберга. Тут можуть розміститися 75 000 фанатів. На арені проводяться міжнародні матчі, тренування та підготовка до сезону мюнхенських команд.

Альянц Арена

Стадіон дуже незвичайний за конструкцією – він зроблений у формі надувного човна, причому стіни організуються дійсно з надувних подушок! У різний час доби Альянц Арена виглядає по-різному, а ввечері зовсім підсвічується різнокольоровими вогнями;

📌 Баварська опера.

Поїздку можна спланувати в такий спосіб, щоб встигнути відвідати легендарну оперу на площі Макс-Йозеф-плац.

Баварська опера

Будівля, яка була збудована ще у 1653 році, приваблює талановитих виконавців та диригентів з усього світу – виступати тут вважається престижним етапом кар’єри. У репертуарі театру близько 350 балетних та оперних вистав, а квитки розкуповуються за кілька місяців;

📌 Олімпійський парк.

Багато міст світу перетворюються за лічені місяці, якщо приймають у себе учасників спортивної Олімпіади.

Олімпійський парк в Мюнхені

У 1972 році перед іграми організували гарний парк, в якому можна гуляти годинами, підіймаючись Олімпійською горою або насолоджуючись свіжим повітрям поряд з великим озером. Дістатися сюди можна громадським транспортом, доїхавши до вулиці Спірідон-Луї-Рінг;

📌 Хофбройхаус.

Цей всесвітньо відомий ресторан з величезним садом розташований на площі Плацль. У ресторані приємно провести час у галасливій компанії за дегустацією незвичайних сортів пінного напою.

Хофбройхаус

Багато туристів говорять, що саме Хофройхаус передає самобутність та атмосферу міста.

Що відвідати обов’язково в Мюнхені – столиці Баварії

Цікаві релігійні пам’ятки, в яких духовність та оригінальна архітектура переплітаються дуже тісно:

📌 Фрауенкірхе.

Це знаковий символ та найвища церква міста, яка розташувалася поруч із площею Марієнплац. Готичний собор діви Марії (друга назва церкви) було збудовано ще 1526 року.

Фрауенкірхе

Просторі зали можуть умістити близько 4000 парафіян, хоча зсередини створюється камерна атмосфера. Справа в тому, що потужні колони, які є опорами будівлі, створюють ілюзію невеликого простору. До речі, через них з деяких ракурсів зовсім не видно церковних вікон, що спричинило кілька легенд. Так, за однією з них, творець собору підписав контракт із самим Люцифером, щоб той не заважав йому закінчити будівництво. Натомість він зажадав звести будинок без єдиного вікна;

📌 Андецький монастир.

У передмісті Баварської столиці, що на вулиці Бергштрассе, розташувався дуже відомий у Європі – Андецький монастир. Його зручно розглядати, якщо ви на машині.

Андецький монастир

Монастир відомий дорогоцінною колекцією найважливіших християнських символів – частинкою тернового вінка, який обвивав голову Христа, частинкою шати Святого Ніколаса та іншими.

Однак монастир приваблює не лише католиків, а й звичайних туристів, які бажають випробувати традиційний пінний напій, якому в усьому світі немає рівних. На території церкви працює місцева пивоварня, яка виробляє щонайменше 100 галонів пива щорічно.

На території церкви працює місцева пивоварня

Та й сама церква та невеликий парк біля неї варті уваги та дуже красиві, тому тут такі популярні фотосесії. Добиратися до Андецького монастиря зручно автобусом або автомобілем, а на поїздку краще виділяти не менше 3-4 годин часу.

Якщо тривалість поїздки дозволяє, то обов’язково слід відвідати інші церкви міста:

 • Азамкірхе (вул. Сендлінгер);
 • церква Святого Петра (площа Петерсплац);
 • церква Святого Михаїла (вул. Нойхаузерштрассе);
 • церква Театінеркірхе (вул. Театінер).

Що цікавого у Мюнхені

Любителям спокійного відпочинку та природи обов’язково слід відвідати:Штарнберзьке озеро.

 1. Англійський сад. Цей сад відомий у всьому світі, оскільки є одним із найбільших міських парків.
 2. Штарнберзьке озеро.
 3. А поціновувачі культурного дозвілля можуть поїхати на екскурсію до Німецького музею на вулиці Мюземсінсел, на території якого також працює Музей авіації.

Мюнхен – пам’ятки для дітей

Якщо ви приїхали до міста всією родиною, обов’язково порадуйте дітей поїздками до найкращих розважальних парків:

 • зоопарк Хеллабрунн (вул. Тієрпарк);
 • Леголенд (передмістя – Гюнцбург, алея Леголенд);
 • кіностудія “Баварія фільм” (площа Баваріяфілмплац);
 • цирк Кроне (вулиця Цирк-Кроне);
 • музей іграшок (будівля Старої Ратуші).

Зоопарк Хеллабрунн

Столиця Баварії обов’язково здивує навіть найвибагливішого туриста. Опис основних об’єктів, даних у статті, дозволяють побудувати свій самостійний маршрут.

Мюнхенські вулиці

У цьому красивому місті можна кожному знайти дозвілля до душі – прогулятися величезними парками, відправитися на атракціони, відвідати музеї та інші центри культурного дозвілля, побувати в старовинних замках і палацах, відвідати старовинні монастирі, скуштувати справжнього німецького пива.

Мюнхенські вулиці вразять уяву своїми європейськими будиночками, що стоять пліч-о-пліч з новітніми офісними центрами. Вдалої поїздки до Баварії!

Дивіться також відео, в якому зображені основні пам’ятки Мюнхена:

Залиште коментар