17.04.2024

Як відновити голос

Як відновити голос

Наша пам’ять зберігає не тільки сотні імен, осіб, а й голосів. Голос людини унікальний. Навіть найменші зміни в голосі не залишаються без уваги. Ми зразу відзначаємо, коли людина змінює тональність, швидкість, гучність голосу. Що говорити про те, якщо голос змінився через хворобу? Повністю вийшов з-під контролю? Охрип, осип, пропав зовсім?

У деяких людей проблеми з голосом виникають постійно, хтось втрачав голос лише одного разу. Для будь-якої людини хрипкий, осиплий голос створює дискомфорт. Тому, щоб захриплість голосу не стала хронічною, потрібно знати, що робити, щоб допомогти своєму голосу відновитися.

Як влаштований голосовий апарат

В організмі все взаємопов’язано. Тому для того, щоб ми почули свій голос, працює відразу кілька систем: дихальна, нервова і м’язова. Головна роль, безумовно, належить системі дихання. Повітря при вдиху потрапляє в легені, а потім на видиху, проходячи через голосову щілину, утворює звук, який посилюється і перетворюється в мову.

Оскільки нас більшою мірою хвилює захриплість і осиплість голосу, приділимо особливу увагу тій ділянці, в якому він безпосередньо утворюється. Це гортань. Саме в гортані розташовані голосові зв’язки. Зв’язки являють собою дві тоненькі складочки, які щільно змикаються і розмикаються. Коли струмінь повітря потрапляє на голосові зв’язки, вони починають коливатися, а м’язи приводять їх в рух. Потім голос, потрапляючи в горло, отримує силу і забарвлення.

Також читайте:  Вплив смартфона на зір: що потрібно знати і як захистити очі

Якщо все ж голос пропав, які можуть бути причини?

Зміни в голосі можуть бути різними: від ледве помітною хрипоти до повної втрати. Однією з причин осиплості і першіння в голосі може бути перенапруження голосових зв’язок. Такий стан називається фонастенія. Через перевантажень, нервових розладів м’язові складки можуть слабшати і недостатньо щільно змикатися.

До таких наслідків можуть привести довгі розмови (наприклад, годинні ефіри в соцмережах), гучний спів (згадайте себе після караоке), гучні крики (оле-оле-оле…), довгий гучний плач. Часто з цим захворюванням стикаються люди, професія яких заснована на говорінні. Це вчителі, диктори, вихователі, адвокати та багато інших.

Ще одна причина захриплого або осиплого голосу-це ларингіт. Ларингіт-це запалення слизової гортані. Захворювання призводить до вираженої зміни голосу, з’являється його ослабленість і осиплість. Симптоми залежать від ступеня запалення слизової гортані.

Запалення може також відбуватися в області глотки. Найчастіше проявляється болем в горлі, поряд з захриплістю голосу. Для того щоб процес не загострився і захворювання не перетекло в ларингіт, потрібно не пускати процес на самоплив, а лікувати горло.

Серед інших причин осиплості голосу можна відзначити нервові порушення, гормональні збої, м’язові спазми, травми і опіки гортані.

Як відновити голос, якщо він пропав або осип

Особливо складні проблеми в голосовому апараті вимагають консультації фахівця. Доктор, який займається діагностикою та лікуванням голосових зв’язок, називається фоніатр. Також може знадобитися консультація логопеда, отоларинголога, ендокринолога.

Що можна і потрібно робити в домашніх умовах?

 • Перша і головна рекомендація-голосовий спокій. Якщо голос пропав, але виходить говорити пошепки, краще цього не робити. Коли ми шепочемо, ми напружуємо зв’язки навіть більше, ніж коли говоримо. Тому мовчимо.
 • Зволоження горла. П’ємо більше теплої рідини. Трав’яні чаї, компоти, відвари. Також рекомендується лужне пиття: мінеральна вода, молоко з медом, молоко з додаванням невеликої кількості соди. Можна робити інгаляції з мінеральною водою, фізіологічним розчином.
 • Зволоження повітря. Сухе повітря негативно позначається на слизових, тому вимикаємо кондиціонери, робимо вологе прибирання і намагаємося зволожити повітря доступними способами.
 • Якщо горло болить, лікуємо його. Полоскання теплими відварами, Аерозолі для горла, пастилки для розсмоктування — асортимент великий.
 • З перших днів потрібно включити в лікування препарати, розроблені спеціально для лікування порушень голосу, включаючи захриплість, осиплість, втрату голосу, а також втому голосових зв’язок, наприклад Гомеовокс, який також підходить і для профілактики.
 • Харчуємося правильно. Вживаємо їжу, багату вуглеводами. Щоб голос не сів ще більше, рекомендується не дратувати горло занадто гострою, кислою, солоною їжею і питвом. Також бажано виключити каву, алкоголь і насіння.
 • Зігріваємо горло зовні. Укутайте горло теплим вовняним шарфом. Тепло допоможе зняти запалення.
 • Починаємо пити вітаміни. Курс вітамінів A, D і групи В значно прискорює одужання.
 • Не впадаємо в зневіру. Голос повернеться, а гарний настрій допоможе це зробити набагато швидше.
Також читайте:  Скільки людина може не спати

Що ще можна робити, щоб голос не пропав?

 • Голосова гімнастика. Якщо доводиться багато говорити по роботі, тренуйте голосові м’язи. Можна використовувати вправи з йоги, голосову зарядку, вправи для мовного дихання. Багато варіантів, залишилося тільки почати робити.
 • Фізкультура. Навіть звичайна зарядка принесе багато користі. По-перше, ваша постава буде прекрасною, а це означає, що навантаження на м’язи буде розподілена рівномірно. По-друге, м’язи будуть в хорошому тонусі. Ваш голос перестане бути затиснутим і сиплим. В якості спорту можна порадити плавання і бойові мистецтва. При заняттях цими видами спорту тренується ритмічне дихання.
 • Правильне дихання. Навчитися правильно дихати можна і потрібно. Якщо робота пов’язана з голосом, вам просто необхідно познайомитися з принципами правильного дихання.
 • Підготовка голосу до тривалої роботи. Голос потрібно розігріти, дати зв’язкам трохи розім’ятися. Не слід дуже довго розмовляти після тривалого мовчання. Наприклад, після сну. Потрібно дати голосу 2-3 години, щоб»прокинутися”.

Гарний чистий голос – це велика цінність. Щоб зберегти голос надовго, бережіть його. Якщо ви захрипли або осипли, не залишайте цей симптом без уваги. Цей сигнал може означати, що зв’язки втомилися або запалені, їм потрібен відпочинок. Прислухайтеся, і голос віддячить вам своєю красою і приємним звучанням.

Залиште коментар