25.05.2024

Не просто перші зуби: як прорізування зубів впливає на здоров’я та імунітет у дорослому віці

Вплив прорізування зубів на здоров'я

Перший рік життя малюка – найскладніший і водночас найдивовижніший для батьків. Фахівці впевнені: те, як мама супроводжує багато процесів фізіологічного розвитку дитини в перший рік життя, визначить статус її здоров’я і силу імунітету в дорослому віці. І цьому знайшлося ще одне підтвердження.

Рік за два

Протягом перших дванадцяти місяців життя відбувається становлення організму і запускаються процеси, які потребують особливої уваги з боку мам і тат. Навіть якщо це дуже досвідчені батьки, які вже вміють доглядати за малюком. “Найбільш клопіткими ситуаціями для мам дітей першого року життя виявилися ГРВІ, прорізування зубів і порушення шлунково-кишкового тракту. В ТОП “важких ситуацій” увійшов природний процес розвитку дитини – прорізування зубів. І саме цей етап у житті малюка змушує мам використовувати спеціальні ліки, навіть якщо вони зазвичай не схильні цього робити. Так, уже в перший рік життя дитини 40% мам “знайомлять” дітей зі стоматологічними гелями”.

Стоматологи проти

Прорізування зубів – це природний фізіологічний процес, який починається у віці 4-7 місяців і завершується до 3 років, коли в дитини прорізуються всі 20 молочних зубів. За статистикою, приблизно у 70,5% дітей синдром прорізування тимчасових зубів проявляється неприємними симптомами – подразненням, гіперемією і набряком ясен (96%), загальним занепокоєнням (87%) і підвищенням температури тіла до 38⁰C.²

“Процес прорізування може важко переноситися дитиною: вона погано спить, часто плаче і всіма силами намагається привернути увагу батьків. Прагнучи допомогти малюкові та зменшити дискомфорт від болю, батьки нерідко перевищують допустимі дозування щодо застосування ліків, звертаються до препаратів “не за віком” дитини або через незнання втручаються в природні процеси, що зрештою може призвести до небажаних наслідків для здоров’я дитини – як “тут і зараз”, так і в довгостроковій перспективі”.

Також читайте:  10 несподіваних причин, чому вам постійно хочеться спати

Миттєвий ефект або відкладений ризик?

Зростаючий тренд на використання найрізноманітніших стоматологічних гелів для дітей досить тривожний. Батьки не завжди звертають увагу на їхній склад, а вони, своєю чергою, містять антисептики. Тому щоразу, коли мама намагається якнайшвидше позбавити дитину неприємних симптомів, пов’язаних із запаленнями в порожнині рота, вона впливає на місцеву мікрофлору самої порожнини рота. А це, як відомо, один із найважливіших елементів імунної системи людини.

Одне із досліджень показало, що антисептики, які входять до складу гелів, навіть за одного епізоду застосування під час прорізування зубів пригнічують нормальну мікрофлору порожнини рота у дітей і перешкоджають її природному формуванню.

Без санітарного фанатизму

“Процес формування мікрофлори починається з моменту внутрішньоутробного розвитку дитини. У підтримці здоров’я порожнини рота вона відіграє ключову роль, виконуючи цілу низку функцій. Зокрема – стимулює розвиток захисних процесів, запобігає поширенню хвороботворних бактерій, що потрапляють у ротову порожнину, підвищує готовність до імунних реакцій і забезпечує самоочищення ротової порожнини. І, якщо в перший рік життя дитини цей баланс буде порушено, це може мати довгострокові негативні наслідки як для здоров’я порожнини рота, так і для дитячого організму загалом. Варто бути уважними, адже антисептичні компоненти, що містяться в стоматологічних гелях, знищують не лише хвороботворну, а й, що особливо важливо, пригнічують “корисну” мікрофлору, яка стабілізує, порушуючи рівновагу в системі та звільняючи місце для підселення більш агресивних хвороботворних організмів”.

Тож відповідь на запитання, як безпечно, але водночас ефективно допомогти дитині під час прорізування зубів, краще шукати разом із лікарем. І, як показує професійна практика, вибір варто робити на користь натуральних засобів.

Залиште коментар