12.07.2024

Прага (Чехія) – історія, пам’ятки, екскурсії.

Європейська Прага, пам’ятки, їх фото та опис, напевно, стоять на особливому місці в скарбничці спогадів кожного мандрівника.

Неповторний стиль історичного чеського міста щороку приваблює дедалі більше туристів. І якщо ви плануєте відвідати Прагу вперше, стаття прийде до речі – під час поїздки ви не пропустите жодного з цікавих місць!

Основні пам’ятки Праги

Столиця Чехії є одним із найдавніших європейських міст – перші згадки про неї відносяться до 6 століття нашої ери. Прага славиться не лише найкрасивішим історичним центром, а й розвиненим передмістям.

Заснування міста Праги
Заснування міста Праги відноситься до кінця IX століття, коли князь Пршемислович-Боржовий зі слов’янського племені чехів побудував на мисі, що височіє над Влтавою, дерев’яний замок – Празький Град

До визначних пам’яток, які потрібно обов’язково відвідати під час подорожі до Чехії, належать:

📌 Карлів міст

Безумовно, без відвідування цієї старовинної кам’яної переправи через річку Влтаву, не обходиться жоден турист. Цей великий і сьогодні пішохідний міст був побудований за панування короля Карла IV, причому за однією з легенд правитель заклав перший камінь конструкції в день, який йому порекомендували астрологи.

Карлів Міст - Прага

Міст будувався близько 50 років, будівництво завершилося під кінець 15-го століття. Спочатку тут організовувалися ярмарки населення міста, потім проводилися лицарські змагання та офіційні коронації.

Зараз споруда рідко порожня – будь-якої доби, за винятком глибокої ночі, міст наповнюється натовпами туристів, які годують птахів, слухають вуличних музикантів та фотографуються.

💬 Візьміть до уваги: на щастя можна потерти підніжжя будь-якої скульптури, встановленої на мосту.

📌 Староміська площа

Міст приєднується до іншої визначної пам’ятки – Староміської площі — головної площі Праги. Була величезним міським ринком у 17-му столітті. Її площа – 15000 квадратних метрів, а у центрі встановлено своєрідний старовинний меморіал із 27 хрестів. Він був створений на згадку про 27 загиблих тут учасників руху проти династії Габсбургів у 1621 році.

Староміська площа

Також читайте: 10 найкращих речей, які варто зробити у Ґлівіце, Польща

📌 Порохова вежа

Це пам’ятка готики XV століття, яка мала виконувати роль входу до Старого Міста. Але чеський король все ж таки вирішив організувати резиденцію в іншому місці, тому вежа залишилася недобудованою, а в якийсь період виконувала роль порохового складу.

Порохова вежа в Празі

Порохова вежа є одним із оглядових майданчиків Праги – нагору туристів піднімають 186 старовинних сходинків. З неї відкривається чудова панорама центру міста;

📌 Празький град

Це чеська фортеця, яка спочатку була великим укріпленим поселенням для місцевих жителів у VI столітті. З часом споруда обростала стінами з великого каменю, доки перетворилася на справжній замок. У ньому було організовано офіційну королівську резиденцію.

Празький град

Споруда стоїть на високому пагорбі, на горбистій місцевості, і звідси відкривається чудовий краєвид на річку Влтаву та деякі частини Праги.

💬 Варто зазначити: зараз Празький град є офіційною резиденцією президента Чехії.

Пам’ятки Старого міста

Старим містом у Празі умовно називають квартал, що складається з найдавніших архітектурних та історичних місць.

📌 Клементинум

Це старовинний архітектурний комплекс у стилі бароко, що займає близько 20000 квадратних метрів. Він був створений у XI столітті, коли домініканський орден збудував тут монастир. Надалі свій внесок у комплекс вносили єзуїти – вони створили тут свою бібліотеку, жили та охороняли культуру ордену доти, доки суспільство не розпустив Папа Римський.

Одна з бібліотек у Клементинумі
Одна з бібліотек у Клементинумі

Комплекс складається з 30 будівель, сьогодні тут знаходяться кілька міських бібліотек, концертний зал у Дзеркальній Каплиці;

❗ Чи знаєте Ви, що назва комплексу пов’язана з каплицею святого Клементу: саме до неї в XI столітті була прибудована перша додаткова споруда.

📌 Йозефов

Це досить великий єврейський квартал у Старому місті. Тут розташована зала церемоній, єврейський цвинтар, кілька релігійних об’єктів, серед яких особливо вирізняється Старонова синагога.

Також читайте:  Вечірня Прага: екскурсії та прогулянки

Єврейський квартал в Празі

Це одна із найстаріших синагог Європи, яка працює досі. Усередині знаходяться і жорстко охороняються деякі з давніх сувоїв Тори та інші релігійні цінності;

📌 Церква святого Якова

Декор цього великого собору можна назвати вражаючим у Празі. Звичайно, віруючим буде цікаве і внутрішнє оздоблення, і релігійна цінність церкви: в ній знаходиться великий орган, поставлений далекого 1702 року, 23 повноцінні капели, які можна розглядати буквально годинами.

Церква святого Якова

У церкві чудова акустика, тому тут часто відбуваються різноманітні концерти. До речі, будівля «пережила» одразу два архітектурні стилі – під час зведення вона була оформлена у стилі бароко, але після капітальної руйнації від пожежі 1689 року, вона відновлювалася вже за традиціями готики.

Відомі місця в центрі міста

У місті дуже багато визначних пам’яток, пов’язаних з релігією:

📌 Празька Лоретта

Це чудовий комплекс, створений за традиціями бароко. Назва пов’язана зі старовинною легендою про діву Марію, яку ангели принесли в Лоретто – невеликий лавровий гай в Італії. По всій Європі ця назва стала знаменувати великі релігійні центри, церкви та монастирі. Не стала винятком і Прага.
Празька Лоретта

Чеська Лоретта була зведена у 1626 році за вказівкою Катарини Лобкович – патронеси майбутнього комплексу. Дзвони на вежі, створеній амстердамським архітектором Фремі, лунають досі у різний час згідно з церковними канонами;

📌 Кафедральний собор святого Віта

Панорама Праги на фото завжди включає два знакові шпилі – це верхівка веж собору святого Віта. На території споруди поховано всіх принців та королів Богемії, служителів церкви, а сьогодні цей собор є офіційною резиденцією празького архієпископа.
📌 Кафедральний собор святого Віта

Біля будівлі одразу кілька внутрішніх дворів, у кожному з яких є що подивитися: ротонда між двома вежами, поєднання стилів бароко та готики, зображення Страшного Суду на колишньому головному вході до собору – «Золоті двері» та багато іншого;

💬 Зверніть увагу: на відвідування церкви краще виділити не менше 2-х годин, щоб як слід розглянути архітектуру, внутрішнє та зовнішнє оздоблення.

📌 Страговський монастир

Романський католицький монастир збудований у 1182 році, пережив велику пожежу і був відновлений у готичній традиції.

📌 Страговський монастир

Крім релігійної цінності, церква несе і культурну: тут розташована так звана Зала дивовиж, де зібрана велика бібліотека книг з природознавства, старовинні колекції комах, корисних копалин та археологічні знахідки, які привіз у 1798 році до міста Карла Ян Ербена. Також туристи люблять відвідувати Філософський зал монастиря, де зібрано справжню спадщину старовинних книг з різних тематиок;

📌 Тинський храм

Красивий готичний храм із вежами у стилі бароко стоїть поряд із Староміською площею. Він будувався досить довго – з початку XIV до середини XVI ст. 1679 року в костелі сталася пожежа, і головний гуситський храм Чехії втратив дві свої вежі. Надалі верхівку відновили, причому нові вежі вийшли різної ширини.

Тинський храм в Празі

Усередині Тинський храм неймовірно гарний: величні склепіння були свідками найважливіших історичних подій, через що всередині будівлі є особлива атмосфера. Тут є багато релігійних цінностей, які може побачити будь-який відвідувач;

📌 Монастир Святого Георгія

Колишній будинок чеських бенедиктинок є одним із найстаріших будівель міста, що знаходиться в Празькому Граді.

Монастир Святого Георгія

Комплекс романських будівель, що входять до базиліки Святого Георгія, приваблює туристів своїм яскравим фасадом, ідеальним у геометричному принципі двором, а також багатою колекцією різних творів мистецтва, що зберігаються у будівлі.

Що ще можна подивитися

📌 Петршин пагорб

Лівий берег Влтави відомий Петршин пагорбом, висота якого становить 327 метрів. У давнину пагорб був язичницьким капищем, де місцеві жителі волали до сил бога грому Перуна. Зараз тут організований чудовий оглядовий майданчик – Петршинська вежа, яка на вигляд схожа на Ейфелеву у Франції.
Петршин пагорб в Празі

Також читайте:  Вечірня Прага: екскурсії та прогулянки

Також, приїхавши з екскурсією на пагорб, можна прогулятися великим садом, відвідати Лаврентійський собор і пройти через дзеркальний лабіринт;

📌 Палац Вальдштейна

У найбільшому палаці міста сьогодні засідає чеський сенат, а 1623 року він використовувався як резиденція фельдмаршала Валленштейна. Палацовий комплекс збудований у традиціях ренесансу, є серйозною архітектурною цінністю. Він добре зберігся, незважаючи на отримані під час Другої Світової руйнації, а після перемоги над фашистами було повністю відновлено.

Палац Вальдштейна в Празі

На території палацу розміщується знаменитий Вальдштейнський сад, який вражає своєю довжиною та красою. Тут можна побачити величезний ставок із острівцем, красиві статуї, величні панорами, створені у стилі маньєризму;

☝ Слід врахувати: для відвідування палацу та саду краще виділити не менше половини дня, при цьому слід врахувати, що прогулятися садом можна лише у певний сезон року – з квітня по вересень.

📌 Національний театр

Головний празький символ відродження музичного та театрального мистецтва було створено на пожертвування самих мешканців. Будівля стоїть на березі річки Влтави, впадає у вічі певним стильовим рішенням – великим зоряним куполом.

Національний театр в Празі

Театр є справжньою культурною гордістю чехів, тому тут виступають найкращі співаки та актори, танцюристи та музиканти, а у величезній залі для глядачів найчастіше можна побачити найбагатших і найвідоміших жителів країни.

❗ Зверніть увагу: квитки на деякі спектаклі Національного театру можуть закінчитись ще за 5 місяців до прем’єри, тому про них слід подбати заздалегідь.

Пам’ятники – фото з описом

Пам'ятники – фото з описом в Празі

Як і будь-яке європейське місто, Прага наповнюється прекрасними пам’ятками та меморіалами.

Туристам обов’язково слід побачити:

 • пам’ятник коневі;
 • монумент «Ян Непомукий»;
 • пам’ятник Яну Гусу;
 • Пієту на Карловому Мосту.

Але серед цілком зрозумілих скульптур можна знайти такі:

 • Плащ без обличчя (інші назви – плащ совісті, порожній плащ).

Монумент приголомшує своїм містичним змістом, проте автор зображував у ньому одного з літературних героїв – Командора з опери «Дон Жуан».

Плащ без обличчя в Празі

Пам’ятник встановлений поряд із Становим театром, де і відбулася прем’єра опери у 1787 році. До речі, скульптуру часто називають пам’ятник привиду;

 • Пісяючі чоловіки.

Це пам’ятник-фонтан стоїть неподалік музею великого містифікатора-письменника Франца Кафки.

Пісяючі чоловіки (Прага - Чехія)

Це сучасний витвір мистецтва, який працює за допомогою комп’ютера – струмені, що виходять із кам’яних чоловіків, викреслюють на воді хитромудрі фігури, вислови та цитати;

❗ Зверніть увагу: будь-який перехожий, відправивши коротке SMS на номер, вказаний на пам’ятнику, за кілька хвилин побачить свої слова, які спробують повторити скульптури.

 • Зигмунд Фрейд, що висить.

Скульптура, що зображує підвішену людину, встановлена на верхівці одного з будинків на вулиці Гусовій. Монумент присвячений творцю психоаналізу Зигмунду Фрейду, який ніби звисає над світом несвідомого, якому він присвячував усі свої роботи;

Зигмунд Фрейд, що висить.

💬 Це цікаво: піднявши голову вгору, багато туристів не розуміють, що над ними витвір мистецтва, і сприймають скульптуру за живу людину. Найчастіше празька поліція приймає дзвінки від людей, які благають врятувати бідолаху від неминучої смерті після падіння.

 • Стіна Джона Леннона.

Навпроти французького посольства розташовується стіна з написами та малюнками, присвяченими знаменитому бітлу Джону Леннону.

Стіна Джона Леннона

Заповнюватися повідомленнями шанувальників кам’яне полотно померло після смерті музиканта, проте незадовго до неї, за легендою, Леннон залишив на стіні автограф. І тепер безліч фанатів групи The Beatles приїжджають сюди, щоб серед тисячі безіменних послань відшукати той самий запис Джона.

Незвичайні місця

📌 Танцюючий будинок

Будівля, створена за мотивами деструктивізму, різко відрізняється від старовинних будинків празького центру. Місцеві жителі навіть називають бізнес-центр «Джинджер і Фред», бачачи в будівництві гарну пару, що танцює.

Танцюючий будинок в Празі

Зараз у будинку розташовується готель, а на найвищому поверсі – модний ресторан із панорамними вікнами, з яких вечорами можна спостерігати за життям міста;

📌 Співаючі фонтани

Кржижикові фонтани залучають до столиці Чехії з кожним роком дедалі більше туристів. Барвисте водне та світлове шоу проходить під акомпанемент відомих класичних творів, що надає видовищу надзвичайної пишності.

Співаючі фонтани в Празі

Фонтани працюють щодня з квітня до листопада;

❗ Порада досвідчених: квитки слід брати на останній сеанс – о 22:00, коли навколо вже темно і шоу виглядає особливо незвичайно.

Також читайте:  Вечірня Прага: екскурсії та прогулянки

📌Злата вуличка

У XVI столітті на Золотій вулиці жили охоронці міської брами, розташовувалася жорстока жіноча в’язниця, а також, за легендами, творили магію справжні алхіміки.

Злата вуличка в Празі

Вулиця дуже мала, що надає їй особливого шарму і деякої загадковості, особливо у вечірній час. Зараз кожен будинок є невеликим музеєм, до якого можна легко зайти і як слід розглянути, чим і як жили середньовічні чехи. Так, можна побачити будинок швачки, ювеліра, провісниці та інших цікавих людей. Тут же можна відвідати пивну, створену у найкращих традиціях старовини, музей та різні сувенірні лавки;

📌 Хаммер-центр

Це справжній парк розваг, де буде цікаво і дітям, і дорослим.

Хаммер-центр в Празі

Центр є середньовічною фортецею, прогулятися якою може будь-хто охочий.

❗ Візьміть на замітку: на території парку розташовані атракціони, пізнавальні музеї, що розповідають про історію міста, та фортеці, а також тут можна покататися на справжньому Хаммері та зняти це на відео.

Поруч із парком завжди стоять власники уживаних всюдиходів, які продаються за відносно доступну ціну.

Гарні місця

📌 Вишеград

Вишеград – це найбільший історичний та архітектурний комплекс, що стоїть на правому березі Влтави. Поряд із Празьким градом, ця пам’ятка була королівською фортецею, резиденцією, що прожила чимало випробувань за 10 століть свого життя. Наприклад, у XV столітті замок був повністю зруйнований, не лишилося навіть чверті стін, але тоді ж міські умільці та місцеві жителі відновили його буквально з руїн. У XX столітті світова спільнота визнала фортецю національною культурною пам’яткою, яка охороняється за законом.

Вишеград в Празі

Це приємне місце для прогулянок – завжди тихо, на відміну від центру Праги. Прогулюючись довгими алеями, можна як слід розглянути легендарний собор Петра і Павла, пройтися стародавніми підземеллями, що складаються з казематів, сфотографуватися поряд з романською Ротондою святого Мартіна. Для відвідування Вишеграда краще виділити не менше 3-х годин у сонячний день;

📌 Вацлавська площа

Це одна з найбільших світових площ, яка протягом усього існування виконувала для міста різні функції. Аж до 1848 року вона називалася Кінським ринком – у середні віки тут було жваве місце для продажу коней. На Вацлавській площі традиційно організовувалися народні збори, відбувалися мітинги.
Вацлавська площа в ПразіСьогодні це місце є великим діловим центром міста: тут збудовано готелі зі світовим ім’ям, бутіки, кафе та інші підприємства торгівлі.

Кращі місця Праги

📌 Жижківська телевежа

До цієї споруди городяни ставляться із сумнівом – вона незвичайна і певною мірою потворна, оскільки не дуже вписується у старовинну панораму чеської столиці та нагадує автомат Калашнікова.

Жижківська телевежа в Празі

Зате тут розташовуються одразу два оглядові майданчики, створені за всіма правилами комфорту, модний ресторан. Побачити вежу, у будь-якому разі, варто;

📌 Королівський сад

Це сад, що прилягає до літньої резиденції чеської королеви Анни. Тут дуже красиво у спекотні сезони, завжди є можливість посидіти у прохолоді фонтанів, розглянути незвичайні квіти та чагарники, прогулятися чистими та протяжними алеями.

Королівський сад в Празі

Сад знаходиться у Празькому граді, тому можна виділити цілий день на огляд визначних пам’яток цього району.

Празькі музеї

Звісно, яке місто без музеїв?

Музей тортур в Празі
Музей тортур в Празі

У Празі можна знайти варіант пізнавального та культурного дозвілля для людей з будь-якими захопленнями та інтересами:

 • національний музей;
 • музей іграшок;
 • музей іграшкових залізниць;
 • Вишеградський музей;
 • музей тортур;
 • музей привидів;
 • музей шоколаду.
Музей привидів в Празі
Музей привидів в Празі

Що подивитись взимку в Празі?

Не лише взимку, а й у погану погоду протягом року, коли прогулянки садами та парками з фонтанами стають неможливими, можна відвідати:

📌 Гавельський ринок

Це найбільший ринок у Європі, на якому реалізується в основному сувенірна продукція. Тим часом це дуже гарний квартал із старовинними спорудами. Тут можна довго прогулюватися, розглядаючи не лише достаток крамниць продавців, а й шпилі відомих визначних пам’яток Праги, що височіють над ринком.

Гавельський ринок в Празі

До речі, на Гавельському ринку досить доступні ціни, завжди свіжі продукти і найнезвичайніші частування, а особливим дивом це місце наповнюється взимку – тут проходить традиційний ярмарок!

У холодний сезон року завжди можна вирушити на екскурсію до інших цікавих місць міста:

 • Тройський замок;
 • Лібенський замок;
 • Сад Кінських;
 • Парк Пругониці.

Тройський замок в Празі

Іншими словами, столиця Чехії – це один із найцікавіших куточків Європи, де знаходяться найбільші архітектурні комплекси, вишукані парки та сади, вулиці, сповнені відлуннями багатовікової історії. В рамках однієї статті неможливо розповісти про всі дива міста, тому є сенс побачити їх все на власні очі!

Сюди слід вирушити мрійникам, любителям європейської культури, поціновувачам релігійної та культурної спадщини, початківцям та досвідченим мандрівникам. Чарівна Прага не може залишити байдужим, вона обов’язково запам’ятається вам надовго. Приємної подорожі до Чехії!

Залиште коментар