25.05.2024

Безпечна подорож: як не попастися на виверти шахраїв під час відпустки

Щоб не стати жертвою фінансових шахраїв за кордоном

Ми склали пам’ятку для тих, хто планує відпочинок за кордоном, щоб жодні атаки фінансових аферистів вам його не зіпсували.

Найочікуваніша пора для багатьох – літня відпустка. І ми з нетерпінням чекаємо, коли сядемо в затишне крісло літака і вирушимо в теплі країни за новими враженнями. Однак за метушнею і великою кількістю емоцій не варто забувати про запобіжні заходи, щоб не стати жертвою фінансових шахраїв.

Плануючи відпустку, ми можемо обрати зручний тур від турагентства, куди включено всі витрати (переліт, проживання, страховка, гід), або ж організовувати поїздку самостійно за допомогою інтернету.
Однак треба пам’ятати, що в туристичних країнах найчастіше жертвами шахраїв стають іноземці.

Розглянемо основні види шахрайства, з якими можуть зіткнутися туристи, які вирушають у подорож самостійно.

№1. Шахрайство під час купівлі авіаквитків

Шахраї створюють фішинговий сайт (тобто сайт, який візуально практично повністю дублює який-небудь популярний веб-ресурс) і розміщують оголошення про бронювання з великою знижкою. Для більшої переконливості вам на пошту навіть може прийти маршрутна квитанція.

У гонитві за вигідними пропозиціями громадяни втрачають пильність і вводять на такому сайті свої дані, особливо реквізити картки, просто передавши їх кібершахраям, які потім за лічені хвилини обнуляють їхній банківський рахунок.

Особливо просунуті шахраї продають справжній квиток і анулюють його одразу після того, як ви його перевірите, адже нікому не спаде на думку переконуватися в достовірності свого квитка двічі. Щоб переконатися, що квиток дійсний, необхідно телефонувати в авіакомпанію.

Також читайте:  Острів Кіпр – перлина Середземномор’я

№2. Шахрайство під час бронювання готелю

Часто шахраї заманюють потенційних покупців через фейкові акаунти в соцмережах, пропонуючи купити тури, вигідні пропозиції оренди за дуже низькими цінами, оскільки в них нібито є свої канали продажів.

Начебто виглядає все цілком правдоподібно і підозр не викликає. Посилання на оплату надходять від імені популярних турагентств, однак після проведення платежу гроші з картки списуються, а у відповідь приходить повідомлення про технічну помилку.

Також часто мандрівники самі бронюють готелі за допомогою агрегаторів орендного житла і готелів Airbnb або Booking.com. Зрозуміло, що кожен хоче забронювати що-небудь краще, а грошей витратити поменше. Однак перед тим, як ввести свої аутентифікаційні дані, завжди уважно перевіряйте адресний рядок – можливо, ви перебуваєте зовсім не на тому сайті, на якому думали. Звертайте увагу на написання URL-адреси, вона має починатися з https і зліва має бути символ закритого замка. І не довіряйте захопленим коментарям – вони також можуть виявитися приманкою для довірливих мандрівників.

Незайвим буде перевірити номер ліцензії турфірми на сайті Казахстанської туристської асоціації.

№3. Шахрайство в пунктах обміну валюти

Перед подорожжю заздалегідь обміняйте тенге на валюту тієї країни, куди ви плануєте поїхати, бажано дрібними купюрами. Якщо ви не встигли заздалегідь це зробити, то після приїзду в країну придбайте валюту в банках або офіційних пунктах обміну, подалі від туристичних місць, вокзалів, аеропортів, де найменш вигідний курс. Перед обміном обов’язково перевірте поточний курс на табло валют і скільки грошей ви зможете отримати.

Також читайте:  Це три найкращі аеропорти світу

Часто туристи, довірившись таксистам, можуть поїхати в перший запропонований обмінник. Намагайтеся уникати сумнівних обмінних пунктів. Шахраї, не маючи дозвільних документів або ліцензії, орендують приміщення, де раніше функціонувала операційна каса, і створюють псевдообмінники. Під час обміну валют операціоніст, отримавши гроші, може закрити вікно каси нібито для підрахунку переданих купюр і покинути приміщення через запасний вихід.

№4. Шахрайство під час використання громадського Wi-Fi та безконтактної оплати

Під час здійснення грошових операцій в інтернеті найкраще користуватися власним пристроєм, уникати введення даних у громадських комп’ютерах. Перехопити дані через громадську мережу для кібершахраїв не складе великих труднощів.

На сьогодні величезну популярність серед користувачів смартфонів і планшетів, а також і фітнес-браслетів набирає технологія NFC. До смартфонів з технологією NFC можна прикріпити банківський рахунок або кредитну картку, що ще сильніше приваблює зловмисників. Для крадіжки грошових коштів користувачів кіберзлочинці, використовуючи вразливість NFC, викрадають гроші з рахунків громадян. Використання “bump and infect” часто притаманне таким місцям, як торгові центри, супермаркети, аеропорти, кафе тощо.

Заведіть окрему картку для поїздок за кордон – віртуальну або цифрову. Поповнюйте її з іншого рахунку в міру потреби через свій мобільний банкінг. Використовуйте її для броні готелів, платіть у ресторанах і магазинах або робіть покупки в інтернеті тільки з цієї картки. Підключіть SMS- або push-повідомлення до своєї картки, щоб відстежувати операції за своїм рахунком. І не переходьте за сумнівними посиланнями, які можуть прийти до вас у вигляді SMS або повідомлення на електронну пошту нібито від туроператора або готелю.

Залиште коментар