17.04.2024

Як і коли обрізати дерева

Як правильно обрізати дерево

Обрізання плодових дерев є важливим щорічним заходом у саду. Якщо її не проводити або робити це неправильно, можна не лише залишитися без урожаю, а й погубити рослину. Як правильно обрізати дерево, чи можна це робити навесні, які інструменти знадобляться і що ще для цього потрібно, – у нашому  матеріалі.

Обрізання дерев

Для багатого врожаю важливий правильний та комплексний догляд за деревами та чагарниками. Його важливою частиною є обрізання. Якщо відповідально поставитися до процедури і все зробити правильно – можна покращити зростання рослини, запобігти появі хвороб та продовжити життя дорослому дереву.

Обрізка гілок

Основні правила

Неправильне обрізування може не тільки нашкодити рослині, але й погубити її. Тому необхідно розібратися в основних правилах та принципах цієї процедури:

 1. Універсальних алгоритмів обрізки не існує. Кожне дерево потребує індивідуального підходу. Особливо це стосується дорослих рослин.
 2. Обрізка – це регулярний захід. Дерево реагує на неї бурхливим зростанням, тому проводити процедуру потрібно щороку.
 3. Починати слід з санітарної обрізки. Найчастіше цього може бути достатньо.
 4. Обрізати дерево у довільному місці не можна. Ріжуть або на бруньку, або на кільце (основа гілки).
 5. Зріз на бруньку не повинен розташовуватися вище її самої і бути занадто скошеним. В ідеалі різати гілку потрібно по діагоналі: від низу бруньки до кінчика (головне при цьому її не зашкодити).
 6. Зріз на кільце теж не повинен бути набагато вищим від самого кільця, в ідеалі можна відступити 1-2 мм.
 7. За один сезон рекомендується прибирати не більше ¼ від усіх живих гілок. Якщо знехтувати правилом і зрізати відразу багато – рослина може ослабнути та захворіти.
 8. Краще прибрати одну велику гілку, ніж безліч маленьких. Кожен зріз – це рана, і що їх менше, то швидше заживе.
 9. Зрізати відразу дві великі гілки не можна. Як правило, одну зрізають на кільце, а другу вкорочують і остаточно забирають вже наступного сезону.
 10. Необхідно проводити дезінфекцію інвентарю, бажано після кожного зрізу.
 11. Необхідно обрізати гілки, що труться і переплітаються.

Правильна обрізка дерев

Види

Існує кілька видів обрізки, кожна з яких вирішує певне завдання:

 • Санітарна. Має на увазі видалення засохлих, пошкоджених або уражених захворюванням гілок. Її можна проводити за потребою, без прив’язки до конкретного сезону.
 • Формуюча. Вона потрібна для надання дереву певного зовнішнього вигляду, як правило, у декоративних цілях. Може використовуватися на карликових підщепах – за допомогою спеціального каркасу та багаторазових підрізів створюються незвичайні форми.
 • Підтримуюча. Необхідна для запобігання загущенню крони та обмеження її розмірів, а також для проріджування квіток та зав’язей. Таке обрізування допомагає зберегти здатність дерева до постійного плодоношення.
 • Відновлювальна. Її застосовують зменшення висоти дерев, і навіть відновлення після серйозних ушкоджень.
 • Омолоджуюча. Така обрізка використовується для укорочування гілок тих ділянках, де був оптимальний приріст протягом року. Це допомагає відновити можливість плодоношення та зростання рослини.
 • Кербування. Її суть полягає у видаленні невеликого фрагмента кори, як правило, над однорічною гілочкою або брунькою. Це необхідно для стимуляції їхнього подальшого зростання.
 • Пінцірування або прищипка. Цей вид обрізки має на увазі видалення частини молодої порослі.
Також читайте:  Що зробити зі старим пнем, щоб він згнив у найкоротший термін

Дерево має розглядатися як складна система з балансом між плодоношенням та зростанням. Саме тому зазвичай застосовують відразу кілька видів обрізки у комплексі. Наприклад, поширене поєднання санітарної, що підтримує та омолоджує обробок.

Коли обрізати дерева

Красива форма крони, великі, якісні квіти і плоди – всього цього можна досягти завдяки проріджування пагонів і видалення старих гілок, що стимулює пробудження нових продуктивних бруньок. У цьому полягає мета формує весняної, а деяких регіонах і зимової обрізки.

Не забувайте виконувати обов’язкове правило будь-якої обрізки: обробка інструменту. Ви ніколи заздалегідь не знаєте, коли зіткнетеся із хворобою на рослині, тому життєво важливо привчити себе очищати інструменти після обрізки.

Рання весна

Терміни весняної формуючої обрізки плодових дерев уже котрий рік зсуваються з березня на другу половину лютого. Частково це правильно – навесні і так у саду дуже багато турбот. Які ж плодові дерева можна і потрібно обрізати взимку та напровесні, як правильно обрізати яблуні, груші, вишні?

Рання весна – найоптимальніший час для обрізки дерев: вони сплять, рух соку ще не почався. Але підходящий момент визначається лише за погодою: денна температура має бути стійко вищою за 0 °С. При мінусі гілки тендітні і схильні до тріщин і розломів, що негативно позначається на загоєнні. У середній смузі приблизний час обрізки посідає кінець березня, у південних регіонах – трохи раніше. Але все одно потрібно орієнтуватися на погоду, часто процедура зміщується на кілька тижнів.

Також читайте:  Як побудувати теплицю своїми руками: форми, матеріал, установка

Іноді садівники починають обрізання вже в середині лютого, але це дуже ризиковано. Різке потепління може змінитись сильними заморозками, тоді дерева сильно постраждають. Важливо встигнути провести всі роботи до того, як почнуть розкриватися нирки. З цього моменту і до повного розгортання листочків різати дерева суворо заборонено. Винятком може стати санітарна обробка.

Обрізка дерева

Літо

Проводити обрізання плодових дерев влітку не рекомендується. Максимум можна підрізати молоді пагони, а ось великі гілки краще не чіпати. Зате влітку потрібно прибрати дзиги – це молоді гілки, які ростуть із прихованих бруньок. За рахунок них дерево оновлюється. Вони можуть бути наслідком неправильного поливу або пошкоджень та шкоди від них більше, ніж користі.

Тим часом, плодові ліани – виноград, лимонник та актинідії – навпаки, навесні обрізати не рекомендується, зате початок літнього сезону – найкращий для цього час.

Осінь

Проводити осінню обрізку можна тільки в теплих регіонах після того, як опаде листя. Як правило, застосовують формуючу, омолоджуючу та відновлювальну обробку або тільки видаляють суху та слабку поросль. Обрізка дерев у холодних регіонах може призвести до зниження їх зимостійкості, що може призвести до загибелі рослин або ураження захворюваннями.

Інструменти для роботи

Для обрізки потрібні три основні інструменти:

 1. Садова пила. Від будівельного аналога вона відрізняється дрібними зубцями, які ув’язнені з двох сторін. Це дозволяє робити рівний зріз. Не можна використовувати звичайну пилку – зрізи після неї можуть не гоїтися роками.
 2. Секатор. Він підійде для обрізання гілок діаметром до 3 см. При хорошому заточуванні дає рівний зріз, який швидко гоїться. Секатори представлені у великому різноманітті, але віддати перевагу слід або обвідним, або варіантам з ковадлом. Перші відрізняються вигнутими лезами, вони ріжуть рівно і точно, але при роботі з ними доведеться докладати зусиль. У других леза прямі, сил витрачається менше, а й точність трохи знижується.
 3. Садовий ніж. Він завжди має бути ідеально заточеним, інакше рівного зрізу не вийде. Щоб працювати з таким інвентарем, знадобиться вправність і досвід, інакше не уникнути помилок.

Правильно вибрані інструменти допоможуть не тільки безпомилково провести обрізання, але й зробити легким процес. Це важливий чинник, якщо на ділянці багато дерев. Тому варто звернути увагу на деталі: наприклад, у секатора буде не зайвою петля на рукояті, яка одягається на зап’ястя і дозволяє запобігти падінню інструменту.

Також читайте:  Коли і як садити тую, щоб вона радувала довгі роки

Як правильно обрізати дерева

Залежно від віку дерева змінюються та цілі обрізки. Тому дотримуватись єдиного алгоритму у догляді за молодими та дорослими рослинами неможливо.

Обрізка дерева секатором

Молоді

У перші два роки у молодих дерев активно розвивається коренева система, а приріст надземної частини не надто відчутний. Лише на третій рік починається інтенсивне зростання і саме з цього часу починають проводити обрізання та продовжують його робити протягом кількох років. Вона потрібна для правильного формування крони і потребує особливої обережності. Неправильну форму дуже складно виправити у майбутньому.

Обрізання починається із центрального провідника. Його вкорочують до висоти близько 75 см і залишають на ньому 10 бруньок. З них згодом утворюватимуться нові пагони та бічні гілки. Так виходить перший ярус. Наступного року зрізають хворі та слабкі гілки, залишаючи три найсильніші – це другий ярус. Так само щороку формуються наступні. Коли дерево досягне висоти двох метрів, необхідно обрізати центральний провідник над верхньою гілкою. Це призупинить зростання дерева, інакше його буде важко доглядати.

Дорослі

Догляд за дорослими деревами докорінно відрізняється від обрізки молодих. Роботи проводять навесні до розпускання нирок, і вся процедура обмежується двома основними операціями:

 1. Укорочування. Воно необхідне для того, щоб стимулювати зростання пагонів та нирок. На однорічній гілці зріз роблять над ниркою, на багаторічних – над одним із відгалужень.
 2. Проріджування. Потрібно, щоб сонячне світло краще проникало всередину крони, а також для забезпечення циркуляції повітря. Це сприяє формуванню великих та рівних плодів, запобігає появі хвороб та шкідників. Під час процедури вирізають усі гілки, які ростуть усередину крони або під гострим кутом щодо стовбура.

Перед початком основної роботи з дорослим деревом важливо прибрати всі поламані та слабкі гілки. Також для дерев віком понад 18 років додатково можна провести омолоджування, що дозволить продовжити життя рослині.

Чим замазувати місце зрізу

Відразу після обрізки зріз обробляють дезінфікуючим засобом: бордоською рідиною, марганцівкою, бальзамом з фунгіцидами або мідним купоросом. Далі залишають підсихати і потім наносять захисні чи лікувальні склади. Замазувати зрізи та дупла садовим варом не можна. Через нього дерево тільки більше гнитиме. Можна використовувати водоемульсійну фарбу, але її доведеться оновлювати через якийсь час. А ось у здорового дерева правильні зрізи зарубцьовуються самі. Саме тому важливо стежити за станом рослин та проводити обрізку з дотриманням усіх правил.

Залиште коментар