25.05.2024

Як навчитися заощаджувати гроші?

Як відкласти гроші

Заощадити гроші, щоб накопичити на велику покупку, можна навіть за невеликої зарплати. Головне – правильно розрахувати сімейний бюджет. Вести домашню бухгалтерію не так і складно, а розумний підхід до грошей допоможе виключити зайві витрати.Ми ділимося з вами секретами планування бюджету.

Прогнозування своїх доходів та витрат, раціональне споживання дають нам комфорт та впевненість у стабільності завтрашнього дня. Краще не обмежувати себе відразу кардинально, щоб не зірватися за першої ж можливості. Ставлення до своїх витрат слід змінювати поступово.

Чому більшість людей не вміють розпоряджатися грошима

Зарплата прийшла на картку, ви витратили все за тиждень, і доводиться рахувати дні до наступної виплати. Ця ситуація, на жаль, знайома багатьом сім’ям. Причина у відсутності вміння правильно економити бюджет. У школі таких речей не вчать, та й батьки теж не завжди приділяють належну увагу фінансовій грамотності. Діти вступають у доросле життя, не розуміючи принципів формування бюджету. Раптове підвищення зарплати і людина впадає в ейфорію від великої кількості грошей і починає бездумно витрачати їх. Ви тільки покращите свій добробут, якщо зможете навчитися економити та відкладати.

Навчитися економити та відкладати

Як почати економити

Основне правило економії – наявність грошей, які ви можете відкласти. Якщо ви звикли витрачати всю зарплату в нуль і раптово вирішите відкладати, не обмежуючи себе у витратах, навряд чи ця ідея матиме успіх. До кінця місяця ви просто залізете в скарбничку. Вільні гроші можна отримати, заробляючи більше чи витрачаючи менше. Домогтися другого значно простіше.

Визначення витрат

Моніторьте свої витрати. Заведіть зошит або завантажте програму на телефон (наприклад, CoinKeeper, EasyFinance). Щодня записуйте всі витрати, навіть 20 гривні на жувальну гумку. Краще ділити їх на категорії: медицина, їжа, косметика, розваги і т.д. Наприкінці місяця ви здивуєтеся, як дрібні імпульсні покупки складаються у пристойну суму.

Також читайте:  6 ознак того, що у вас проблеми з фінансами, навіть якщо ви не помічаєте цього

Пошук шляхів економії

Після підрахунку щомісячних витрат подумайте, як економити гроші. Проаналізуйте необхідність витрат на таксі або щомісячні передплати. Можливо, варто переглянути витрати на стільниковий зв’язок та підібрати більш економний тариф.

 • Заощаджуйте на комунальних платежах:
 • вимикайте електроприлади, що не використовуються, з мережі;
 • замініть усі лампочки на енергозберігаючі;
 • розумно витрачайте воду;
 • своєчасно оплачуйте рахунки, щоб уникнути нарахування пені.

Перегляньте витрати на розваги. Вечірку в дорогому барі можна замінити домашніми посиденьками. А скорочення статті «фастфуд» ще й сприятливо позначиться на вашому здоров’ї.

Контролюйте витрати на транспорт. Підрахуйте кількість своїх поїздок. Можливо, вигідніше купити транспортну картку? А коротку поїздку взагалі замінити на пішу прогулянку? Розраховуйте заздалегідь час на дорогу, тоді не доведеться скористатися послугами таксі, коли спізнюєтеся.

Контролюйте витрати

Як навчитися заощаджувати

Коли ви вже приблизно уявляєте свій бюджет і розумієте, з яких категорій можна витягти вільні гроші, настав час переходити до накопичення. Обов’язково ставте собі за мету. Наприклад, купівля чогось конкретного чи створення фінансової подушки.

Складання бюджету

Щоб розумно витрачати гроші, сім’ї варто спланувати бюджет. Тільки так ви зможете нагромадити на потрібну мету. Наприклад, хочете поїхати у відпустку. Визначте потрібну кількість грошей та поділіть на 12 місяців. Таку суму слід відкладати щомісяця.

Тепер складіть таблицю і в одну частину внесіть всі доходи, а в іншу — витрати. Підрахуйте гроші, що залишилися. Чи набирається потрібна сума? Тоді решту коштів можете витрачати на власний розсуд. А от якщо ні, доведеться трохи заощадити на необов’язкових платежах.

Планування

Створіть у своєму банку кілька цілей-рахунків та перераховуйте на них гроші одразу після зарплати. Серед обов’язкових – на комуналку, їжу, транспорт, навчання, ліки та ін. Відкривайте не звичайні рахунки до запитання, а накопичувальні. Банк щомісяця нараховуватиме вам відсотки, але при цьому ви зможете вільно зняти гроші, коли захочете. Вибирайте дебетові картки з відсотком на залишок і кешбеком – вам повертатиметься частина коштів із покупок. Відкладайте хоча б 10% доходу в скарбничку. Гроші, що залишилися, — це кошти на вашу мету.

Також читайте:  6 ознак того, що у вас проблеми з фінансами, навіть якщо ви не помічаєте цього

Під час планування бюджету не можна забувати про інфляцію. Якщо ви просто покладете гроші «під подушку» або на внесок із низьким відсотком, то за високої річної інфляції ваші накопичення можуть знецінитися.

Роль фінансової грамотності у житті

Фінансова грамотність – це рівень знань, що дозволяє приймати ефективні рішення в різних сферах управління особистими фінансами: заощадження, інвестування, нерухомість, страхування, планування. Відсутність фінансової грамотності може загнати людину в боргову яму. Знання основ підвищує якість життя та позитивно впливає на благополуччя.

Ви можете заощаджувати, намагатися відкладати гроші, але без базових знань та планування ваші старання можуть не принести успіху. Основним інструментом грошово-кредитної політики є основна ставка. Це відсоток, під який банк видає кредитні гроші банкам. Змінюючи ключову ставку, банк впливає на запозичення, інвестування, споживання учасниками економіки. За низької ставки населенню простіше брати кредити і менш привабливо робити заощадження. У разі підвищення відсотка з’являються вигідні депозити, але знижується вигідність кредитування. Заощадження – це не лише відкриття вкладів. Зберігати гроші також можна у золоті, на знеособлених металевих рахунках, купувати акції та облігації.

Підвищити свою фінансову грамотність ніколи не пізно.

Оптимізація витрат за рахунок допомоги, пільг та податкових відрахувань

Іноді людина навіть не підозрює про належні їй пільги, які допоможуть щороку поповнювати бюджет. У тому числі майнові, соціальні, стандартні (для певних категорій громадян) податкові відрахування.

Як навчитися економити на машині

На власний автомобіль часто доводиться витрачати левову частку своїх доходів. Але все ж таки є кілька способівекономії:

 • стежте за машиною і не забувайте про діагностику. Економія на дрібному ремонті може обернутися серйозною поломкою та великими витратами;
 • намагайтеся частково самостійно обслуговувати машину. Багатьом цілком під силу замінити моторне масло чи помити автомобіль;
 • користуйтесь карткою з кешбеком для АЗС;
 • не забувайте своєчасно «перевзутися». Зимові шини швидше стираються під час поїздок уже по сухому чистому асфальту.

І починайте більше ходити пішки. Вам точно потрібно їхати машиною в магазин на сусідній вулиці, якщо в планах купити тільки хліб та молоко? Ви витратите трохи більше часу, проте збережіть бензин. Та й ходьба – це відмінний вид фізичного навантаження при сидячому способі життя.

Також читайте:  6 ознак того, що у вас проблеми з фінансами, навіть якщо ви не помічаєте цього

Економія на їжі та інших покупках

Абсолютно необов’язково позбавляти себе смачної їжі або жити надголодь, щоб накопичувати гроші. Йдеться про розумну економію навіть за маленької зарплати. Є кілька практичних порад:

 • готуйте вдома. Їжа з супермаркету чи ресторану обходиться дорожче, та й не завжди вона настільки ж смачна та свіжа;
 • беріть обід на роботу, щоб не замовляти доставку;
 • купуйте сезонні продукти. Зимові помідори дорожчі за літні і часто не такі смачні;
 • користуйтеся бонусними картками магазинів;
 • вибирайте товар не лише за ціною, враховуйте його якість та ефективність. Іноді найдешевші продукти можуть бути гіршими за складом. Наприклад, нехай Domestos трохи дорожчий за звичайні засоби, зате доведено вбиває мікроби до 4-х разів швидше за звичайні гелі. Також завдяки густій формулі та вигнутому носику витрата до 3 разів нижча, ніж у дешевших засобів (інструментальні та мікробіологічні дослідження Unilever, Італія, 2017 р.). Один гель Domestos може впоратися із завданням прибирання краще, ніж 3 дешеві, в результаті чого ви не тільки заощадите, але і зробите прибирання набагато швидше і ефективніше;
 • користуйтеся банківськими картками з кешбеком. Деякі банки пропонують підвищений бонус на окремі категорії.

Складайте списки

Доведеться змінити підхід до покупок, щоб навчитися економити зарплату. Складіть меню на тиждень і закупіть разом у вихідні. Докупайте молоко, хліб або інші продукти, що швидко псуються. І обов’язково складайте списки. Так ви мінімізуєте імпульсні покупки.

Сподіваємося, що у цій статті ви знайшли необхідну інформацію про те, як правильно планувати свій бюджет. Дбайливо ставтеся до грошей і намагайтеся робити тільки обдумані покупки. Вважайте, що економія — це гра, де на переможця чекає реальний грошовий приз.

Часті питання про те, як правильно накопичувати і економити гроші

Як зекономити на транспортних витратах?

Відмовтеся від поїздок на автомобілі або громадському транспорті на короткі відстані, які можна подолати пішки. При заправці власного авто обов’язково користуйтеся кешбек-картою АЗС.

Чи варто заощаджувати на освіті?

Віднесіть платежі за освіту до обов’язкових. Відкладайте щомісяця, якщо оплата відбувається щокварталу або за півріччя.

Чи є сенс відкривати накопичувальний рахунок за маленької зарплати?

Збирати слід завжди. Навіть за невеликої зарплати. Як правило, банки відкривають накопичувальний рахунок без вимог до мінімальної суми. А головна перевага такого продукту ви зможете знімати необхідну суму без втрати відсотків.

Залиште коментар