17.04.2024

10 фактів для батьків, які допоможуть виховати щасливих дітей

10 фактів для батьків, які допоможуть виховати щасливих дітей

Коли справа стосується виховання дітей, то ніщо не замінить особистого досвіду. Але вчитися можна і на чужих прикладах та помилках. Якщо хочете бути розуміючими та люблячими батьками, ознайомтеся з результатами досліджень, які стосуються дітей та виховання.

1. Наявність дітей робить людину щасливішою

У масовій культурі часто фігурує образ безрадісних батьків, котрим проблеми виховання затьмарюють задоволення від наявності дітей.

Але результати дослідженняS. K. Nelson, K. Kushlev, T. English, E. W. Dunn, S. Lyubomirsky. В Defense of Parenthood: Children Are Associated With More Joy Than Misery. Каліфорнійського університету в Ріверсайді (США) показують, що в середньому матері і особливо батьки почуваються щасливішими від бездітних людей. Насправді батьки отримують більше позитивних емоцій від догляду дітей, ніж від багатьох інших активностей.

2. Найщасливіші батьки-альтруїсти

Якщо вірити вченим, готовність ставити інтереси дитини вище своїх окупається лише на рівні емоцій. За даними Амстердамського вільного університету (Нідерланди) Claire E. Ashton-James, Kostadin Kushlev, Elizabeth W. Dunn. альтруїстично налаштовані батьки знаходять більше сенсу в житті, а тому щасливіші. Турбота про дітей підвищує почуття власної значущості та притуплює негативні емоції.

Чим більше зусиль батьки вкладають у добробут дітей — що, власне, і робить їх альтруїстами, тим більше щастя вони отримують від батьківства, тим краще вони відчувають власну важливість.

Так що добре для ваших дітей, добре і для вас теж.

Також читайте:  Чому дітей потрібно часто обіймати: 5 наукових фактів

3. Надмірна опіка викликає у дітей депресію

Незважаючи на важливість батьківського піклування, нею не можна зловживати. Особливо коли діти стають дорослими.

Автори дослідження Holly H. Schiffrin, Miriam Liss, Haley Miles-McLean, Katherine A. Geary, Mindy J. Erchull, Taryn Tashner. Helping or Hovering? The Effects of Helicopter Parenting on College Students’ Well-Being., опублікованого у виданні Journal of Child and Family Studies, опитали 297 студентів старших курсів щодо поведінки батьків і реакцію нього. В результаті вчені пов’язали надмірну опіку з високою схильністю до депресії серед студентів, а також із заниженим рівнем їхньої самостійності та здатності адаптуватися до життя.

Батьки повинні розуміти, наскільки їхнє втручання доречне на конкретному етапі дитячого розвитку. Їм слід змінювати підхід, якщо діти відчувають зайву турботу.

4. Жорстка дисципліна травмує психіку дитини

За статистикою, у 90% сімей батьки хоча б раз підвищували голос на дитину. Замість того, щоб обдурити його, цей метод може погіршити проблему.

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Child DevelopmentMing-Te Wang, Sarah Kenny. Longitudinal Links Between Fathers і Mothers Harsh Verbal Discipline and Adolescents Conduct Problems and Depressive Symptoms., автори якого спостерігали за 967 сім’ями з 13-річними дітьми, строга словесна дисципліна погіршила поведінку підлітків. Така ситуація спостерігалася, навіть якщо загалом батьки перебували у близьких стосунках із дітьми.

Помилково вважати, що тісний зв’язок з дитиною знімає наслідки суворої дисципліни (ніби він розуміє, що його лають люблячи). Насправді батьківське кохання не пом’якшує ефект від словесних покарань, і за будь-яких умов вони завдають шкоди.

5. Регулярний сон відіграє важливу роль у формуванні дитячого мозку

Щоб вивчити вплив сну на когнітивні функції мозку, вчені з Університетського коледжу Лондона (Англія) протягом п’яти років спостерігали за 11 000 дітей, вік яких на початку дослідження Yvonne Kelly, John Kelly, Amanda Sacker. Time for Bed: Associations With Cognitive Performance in 7-year-old Children: A Longitudinal Population-based Study. становив три роки. Фахівці дійшли висновку, що існує зв’язок між нерегулярним сном у трирічному віці та зниженням здібностей до читання, математики та просторового мислення у дітей обох статей. Імовірно, у цьому віці настає важливий етап когнітивного розвитку.

Також читайте:  Як влаштувати свято для дітей на Великдень: ігри та розіграші

Режим регулярного сну має значення для дитячого розвитку. Чим раніше дитина починає її дотримуватись, тим краще для розумових показників.

6. Спільне виконання робіт по будинку створює здорову сімейну атмосферу

Автори дослідження Adam M. Galovan, Erin Kramer Holmes, David G. Schramm, Thomas R. Lee. Father Involvement, Father-Child Relationship Quality, і Satisfaction With Family Work. Actor and Partner Influences on Marital Quality., опублікованого у виданні Journal of Family Issues, дійшли висновку, що рівномірний розподіл домашніх обов’язків підвищує задоволеність членів сім’ї спільними відносинами. До того ж позитивне сприйняття зростає, якщо члени сім’ї займаються роботою вдома одночасно. Це створює комфортні умови для психіки дитини.

7. Зловживання телевізором знижує розумові здібності дитини

Американська академія педіатрії рекомендує обмежувати перегляд телебачення двома годинами на день для дітей віком від двох до п’яти років і не допускати до екрану в більш ранньому віці.

Дослідження Монреальського університету (Канада) Linda S. Pagani, Caroline Fitzpatrick, Tracie A. Barnett. Early Childhood Television Viewing and Kindergarten Entry Readiness., у якому взяли участь 2 000 дітей, показало, що діти до п’яти років, які зловживали телевізором, мали менший словниковий запас і менш розвинені математичні та моторні навички.

8. Фізичні вправи підвищують дитячу успішність

Заняття фізкультурою – чудовий спосіб покращити продуктивність мозку. Окрім інших наукових праць, це підтверджує дослідження Університету Данді (Шотландія)J. N. Booth, S. D. Leary, C. Joinson, A. R. Ness, P. D. Tomporowski, J. M. Boyle, J. J. Reilly. Associations Between Objectively Measured Physical Activity and Academic Attainment in Adolescents from UK Cohort. . Спостерігаючи за 11-річними дітьми, вчені виявили позитивний вплив фізичних вправ на успішність математики, англійської мови та інших шкільних предметів. Що цікаво, у дівчат цей ефект проявлявся сильніше.

Також читайте:  Як пояснити дитині навіщо їй вчити англійську та зацікавити в навчанні

9. Надмірна турбота про дітей шкодить психіці матері

Деяким жінкам виховання дитини приносить більше стресу, ніж робота. Але як це можна співвіднести з висновками вчених про те, що діти роблять нас щасливішими? Вся справа щодо материнства. Якщо жінка зловживає опікою, вона може завдати собі шкоди.

Дослідження, опубліковане в журналі Journal of Child and Family Studies Kathryn M. Rizzo, Holly H. Schiffrin, Miriam Liss. Insight in Parenthood Paradox: Mental Health Outcomes of Intensive Mothering., містить результати спостережень за 181 матір’ю з дітьми до п’яти років. Жінки, які ставляться до дітей із фанатизмом і вважають себе важливішими батьками, ніж батьки, частіше страждають від депресії та менше задоволені життям.

Любіть своїх дітей, але робіть це правильно.

10. Наявність спільних батьків робить дітей схожими особистостями

Багатодітні батьки можуть помічати цікаву особливість: їхні діти часто мають різні характери. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Behavioral and Brain Sciences Robert Plomin, Denise Daniels. У особистостей рідних братів та/або сестер не більше спільного, ніж у абсолютно чужих один одному незнайомців.

Цей висновок може бути дивним, якщо враховувати, що значна частина генетичного коду у дітей від спільних батьків ідентична. Але на формування особистості більшою мірою впливає оточення. Так, брати та сестри мають різні стосунки з близькими, друзями, однокласниками тощо. Ці відмінності визначають характер дітей.

Отже, способи виховання, які добре підходять одній дитині в сім’ї, можуть зовсім не працювати для іншої. Тому дуже важливо шукати індивідуального підходу.

Залиште коментар