17.04.2024

Штучний інтелект дозволив вченим заглянути вглиб затінених місячних кратерів.

вглиб затінених місячних кратерів

Команда дослідників за підтримки Швейцарської вищої технічної школи Цюріха створила систему штучного інтелекту, що вивчила кратери Місяця, в які практично ніколи не потрапляє сонячне світло. Вчені давно цікавляться такими западинами, тому що на їхньому дні можуть ховатися великі запаси льоду.

В основу нейромережі лягли знімки, зроблені за допомогою зонда Lunar Reconnaissance Orbiter. За допомогою ІІ на базі машинного навчання Hyper-efficient nOise Removal U-net Software (HORUS) дослідникам вдалося зробити видимими затемнені області на фото 44 темних кратерів діаметром понад 40 метрів. Результати цієї обробки виявилися невтішними: на дні кратерів немає значних масивів льоду, які сподівалися знайти вчені.

затемнені області місяця

Дослідники вважають, що лід у таких темних куточках Місяця напевно є, але не в чистому вигляді, а впереміш з місячним ґрунтом.

Виявлення льоду в кратерах могло відіграти важливу роль у процесі освоєння Місяця, але не склалося. Виконана робота принесла лише непряму користь для подальших досліджень, адже тепер вчені мають великі масиви точних даних про рельєф супутника. Експерти впевнені, що ці відомості значно полегшать майбутні експедиції, у тому числі на майбутню «Артеміду» з висадкою астронавтів у 2024-му.

Тепер можна спроектувати видимі маршрути до постійно затінених регіонів, що значно знижує ризики для астронавтів «Артеміди» та роботів-дослідників.

Це особливо цінно, оскільки скафандр забезпечить лише обмежений час перебування у холоді затінених кратерів; сучасні рішення дозволяють перебувати там трохи більше двох годин.

Девід Крінг
геолог NASA

Залиште коментар