25.05.2024

Як не втомлюватись за комп’ютером?

Як не втомлюватись за комп'ютером?

Ні будинок, ні робоче місце неможливо уявити без комп’ютерної техніки. Деколи за монітором доводиться проводити до 12 години. І це негативно впливає на здоров’я очей: з’являється сухість, печіння, головний біль.  Ми розкажемо, що робити, якщо очі втомилися від комп’ютера.

Що таке втома очей

Втома очей — це збільшення м’язової напруги, що виникає при тривалому зосередженні близько розташованих предметах. До симптомів відносять зниження гостроти зору, порушення акомодації, почервоніння очних яблук та біль при їх русі, сльозотечу, відчуття різі (піску). Навантаження орган зору залежить від характеру робіт. Найсильніша відбувається при роботі з комп’ютерною графікою (навіть якщо ви часто сидите в месенджерах), середня – при введенні інформації, наборі тексту та найменша під час читання.

Якщо комп’ютер — це невід’ємна частина вашого життя, дотримуйтесь трьох основних правил профілактики, і знатимете, як не втомлюватися за комп’ютером:

 1. Правильно харчуйтесь, включаючи до раціону достатню кількість вітамінів;
 2. Дотримуйтесь зорового режиму перед монітором;
 3. Щороку відвідуйте офтальмолога для профілактичного огляду.

Це загальні рекомендації для здоров’я у будь-якому віці. Для швидкого усунення втоми очей є кілька ефективних способів.

Втому від комп'ютера

Як не втомлюватися, довго працюючи за комп’ютером

Загальну втому очей, проблеми із зором, а ще й дратівливість створює яскраве «пульсуюче» зображення. Воно впливає на сітківку, викликаючи напругу нервової системи. Перше, що потрібно зробити, щоб не втомилися очі від комп’ютера, налаштувати монітор під себе. Дивитись у нього має бути максимально комфортно.

Також читайте:  Як вибрати велосипед дитині?

Скарги на втому від комп’ютера нерідкі, що робити? Насамперед зверніть увагу на ергономіку робочого місця. Розмістіть стіл так, щоб вікно або джерело світла були з лівого боку. Екран встановити на відстані 60-70 см від обличчя. Доросла людина не повинна проводити за комп’ютером понад шість годин на день. При цьому важливо кожні 50 хвилин робити перерву, даючи відпочинок не лише органам зору, а й усьому тілу.

Такий несуттєвий фактор як пил також впливає. Вона дратує очі та знижує захисний бар’єр. Крім того, на літаючих частинках можуть бути мікроорганізми. А якщо до брудної кімнати додасться низька вологість, то ви часто страждатимете на синдром сухого ока. А в найгіршому випадку підхопіть сухий кератокон’юнктивіт.

Регулярно проводите вологе прибирання із засобами для миття підлоги.

13 найкращих вправ, щоб зняти втому

 1. Розминка. Замружте очі сильніше на 3-5 секунд, відкрийте і не моргайте 5-10 секунд. Повторіть кілька разів;
 2. Проведіть зіницями праворуч наліво, потім зліва направо;
 3. Подивіться вгору-вниз, повільно піднімаючи та опускаючи зіниці;
 4. Очними яблуками зробіть кілька рухів по колу за годинниковою стрілкою проти неї;
 5. Зведіть зіниці до носа. Не у всіх це виходить, тому витягніть вперед руку з олівцем і, повільно підносячи до обличчя, дивіться на нього. Зіниці повинні «з’їхати» до перенісся;
 6. Покосіть у нижній правий кут ока, потім переведіть погляд по діагоналі у верхній лівий. Повторіть 2-3 рази, а потім проробіть те саме в протилежному напрямку.
 7. Подивіться вдалину секунд 30, переведіть погляд на предмет, розташований за 25-30 см від вас. Потім знову подивіться в далечінь;
 8. Прикріпіть до вікна кухоль з паперу діаметром 3-5 мм. Дивіться спочатку в далечінь, потім на цю мітку. Ще можна по черзі протягом 10-15 секунд дивитися на предмет, розташований за вікном поблизу, потім розглядати віддалені об’єкти;
 9. У такт власному диханню, розплющивши очі, повільно малюйте зіницями «вісімку» 6-8 разів;
 10. Витягніть руку з піднятим нагору великим пальцем, дивлячись на нього, відведіть руку вліво, вправо.
 11. Слідкуйте за пальцем очима, не повертаючи голови. Поміняйте руку, повторіть вправу;
 12. Часто та швидко поморгайте;
  З закритими очима подушечками пальців рухами по колу помасажуйте брови, нижню частину очних ямок у напрямку від носа до скронь;
 13. Закривши очі, максимально розслабте м’язи обличчя, праворуч наліво, потім зліва направо обертайте очними яблуками.
Також читайте:  Як не отримати тепловий удар

Кожну вправу потрібно повторювати від 4 до 12 разів. Можна робити не все одразу, а комбінувати. Головне пам’ятати, що спочатку виконуються розминки, потім основні вправи та відпочинок. Якщо сильно втомлюються очі від комп’ютера, гімнастику виконують щодня, а 2–3 вправи щогодини під час роботи за монітором.

Лікувальні ванни та примочки для втомлених очей

Коли ви сильно втомлюєтеся від комп’ютера, необов’язково витрачати гроші на придбання новомодних крапель. Існують рецепти трав’яних настоїв, покликаних знімати неприємні симптоми з очей:

 1. Чайну ложку сушеного кропу чи квіток ромашки залийте половиною склянки окропу. Через 10 хвилин процідіть, розділіть навпіл. Першу частину остудіть, другу, навпаки, підігрійте майже до гарячого стану. Змочені серветки потрібно прикладати по черзі холодні, гарячі. Повторювати курсом тричі на тиждень або за потребою.
 2. Дві чайні ложки висушених плодів шипшини залийте гарячою кип’яченою водою і підігрійте протягом п’яти хвилин. Наполягайте 30 хвилин, процідіть. Прикладайте до втомлених очей змочені тампони на 10-15 хвилин.
 3. Чайну ложку подрібнених квіток волошки залийте половиною склянки окропу і витримайте півгодини. Процідіть, змочіть тампон і протріть очі.

Крім трав’яних настоїв, є й альтернативні способи. Наприклад, пшоняний відвар, отриманий від варіння каші на воді протягом 5-7 хвилин. Їм промивають очі та роблять компреси. Добре себе зарекомендувала сира картопля. Кружочки очищених бульб прикладають до запалених очей на кілька хвилин. І відомий всім спосіб – свіжий огірок. Огірок прикладають до закритих очей, що сприяє ще й усуненню набряків.

Також читайте:  Як відіпрати плями на дитячому одязі

Регулярне протирання пилу з робочого місця знизить ймовірність появи неприємних симптомів втоми очей і позбавить вас виникнення алергії.

Синдром втомлених очей знижує якість життя людини та завдає дискомфорту. Але уявити своє життя без комп’ютера неможливо. Отже, потрібно шукати способи зняття втоми і не лінуватися ними користуватися.

Залиште коментар