25.05.2024

Кинути палити, почати займатися спортом, більше читати. Як запустити у своє життя хороші звички

Ілюстрація з сайту Depositphotos.com

Ілюстрація з сайту Depositphotos.com

Наші звички – це буквально половина нашого життя. Дослідження показали, що 45% наших дій повторюються день у день. І щоб зрозуміти, як влаштований механізм виникнення звичок, чому від них так складно відмовитися і що робити, якщо вас дратують звички іншої людини, ми поговоримо в даній статті.

№1. Що таке звичка

Звичка – це патерн поведінки людини, автоматична модель. Тобто те, що людина часто робить на автоматі, не усвідомлюючи.

Від 40 до 50% дій, які ми робимо, – наші звички. Це те, з чим ми безліч разів стикалися і на що наша психіка вже звикла реагувати певним чином.

№2. Як формується звичка

Механізм досить простий. У людини з’являється потреба, вона її перекриває, отримує після цього винагороду – поведінка закріплюється, з’являється звичка. Тобто це така зона комфорту для людини, в якій її тримає психіка і тіло.

Механізм будь-якої звички складається з трьох складових:

  • стартового сигналу – ситуації, яка стала тригером для запуску дії;
  • самої дії – наприклад, куріння, купівлі тістечка;
  • винагороди – результату, до якого призвела дія.
Також читайте:  Як не втомлюватись за комп'ютером?

№3. Чи може звичка бути спадковою

Звички – це не вроджені моделі поведінки, тобто їх не можна генетично успадкувати. Але батьки чинять серйозний вплив на формування звичок.

Більшість звичок з’являються в дитячому віці під впливом батьків, коли нам кажуть, що добре, а що погано. Інше джерело виникнення звичок – поведінка батьків, коли дитина дивиться і сама повторює її. Тут найчастіше можуть бути звички не найпозитивнішого характеру.

№4. Звичка корисна чи шкідлива. Як це визначити

Формуйте корисні звички

Звички поділяються на корисні – які так чи інакше позитивно впливають на фізичний стан людини, її комунікативні здібності – і шкідливі – які заважають розвитку людини, засуджуються суспільством.

Але складність у тому, що для кожної людини поняття шкоди чи користі різниться. Тим паче що кожна звичка виконує якусь певну функцію для людини. Банальний приклад: очевидно, що куріння шкідливе, але людина суб’єктивно відчуває, що так знімає стрес. Їсти солодке теж шкідливо, але людині добре: настрій підвищується, енергія з’являється.

Звичка їсти солодке

Тому відмовитися від звички, якщо користь від неї (головним чином суб’єктивна) вища, ніж потенційна негативна дія, дуже складно. Коли звичка перестане приносити нагороду – тільки тоді людина від неї самостійно відмовиться. Це, звісно, якщо ми не говоримо про важкі залежності – там процеси набагато складніші й задіюють інші механізми організму.

Якщо подивитися, від яких звичок протягом життя ми відмовляємося, то можна помітити: це ті, які нам просто перестали бути потрібними, перестали виконувати корисну функцію.

Також читайте:  Як швидко заснути?

№5. Коли можна привнести нову звичку або відмовитися від старої

Мозок – орган нейропластичний. А звичка – це нові нейронні зв’язки в головному мозку. І найлегше вони утворюються, коли мозок молодий. Тому найпростіше виробити звички або відмовитися від звичок дітям чи підліткам. Але й у дорослому стані можна сформувати звичку, просто знадобиться більше зусиль.

№6. Ознаки формування звички

Звичка – це автоматична дія. І коли людина помічає, що їй більше не доводиться витрачати якихось зусиль, щоб здійснити дії, коли вони стають автоматичними, це ознака закріплення звички.

Якщо відмова від дії приносить дискомфорт, роздратування – це теж ознака того, що дія вже стала звичкою.

№7. Як відмовитися від звички, якщо зрозуміло, що вона шкідлива

Одне бажання нічого не вирішить. Тут важливо вибудувати мотивацію, розібратися, що на людину чекає, якщо відмовитися від звички. І це “щось” має бути дуже цінним, дорожчим за саму звичку.

Ще важливий момент: якщо людина від чогось відмовляється, то цю порожнечу потрібно обов’язково чимось заповнювати. Тому що якщо звичка була, значить, вона закривала якусь потребу людини, якось нагороджувала. А потреба нікуди так просто не піде.

№8. Коли і як допомагати іншим зі звичками

По-перше, треба розуміти, що в кожного з нас є свої межі. Сюди входять усі наші особливості поведінки, бажання, цілі і, зокрема, звички. І грубо порушувати ці межі не варто. Не потрібно бігти і кричачи вимагати припинити що-небудь робити. Швидше за все, це викличе тільки негативну реакцію, а бажання щось змінити в житті – ні.

Також читайте:  Як не отримати тепловий удар

Можна спробувати поговорити, запитати: “Як ти вважаєш, це проблема для тебе? Тобі це заважає? Як ти вважаєш?”

№9. Як виробити корисну звичку?

Головне – мотивація. Тобто ясне розуміння того, якими будуть плюси, якщо привнести звичку в життя. І таких плюсів має бути дуже багато. Без мотивації звичка не закріпиться.

Можна використовувати три складові:

  1. Регулярність. Важливо неухильно дотримуватися всього того, що ви вирішили робити хоча б протягом першого місяця. Якщо ви вирішили о 18.00 вечора тренуватися щодня, так і має бути. Тобто вихідні умови – час, день, тип тренування – не повинні змінюватися. Тоді ця конструкція звички закріпиться набагато легше.
  2. Підтримка. Якщо ми в середовищі людей, які нас підтримують, звичка закріплюється швидше. Можна попросити знайомих і близьких цікавитися вашими успіхами, обговорювати цю тему частіше.
  3. Заохочення. Якщо ми досягаємо результату, тоді можна дати собі нагороду – відвідування кінотеатру, поїздку на відпочинок – загалом те, що для нас є значущим.

Залиште коментар