25.05.2024

Як позичити гроші члену сім’ї та не зіпсувати стосунки

Як позичити гроші члену сім'ї та не зіпсувати стосунки

Перше правило, коли ви даєте гроші в борг родичам, — уявити, що вони ніколи їх не повернуть і змиритися. Перше правило, коли ви берете гроші в борг у родичів, завжди платити за рахунками. Якби кожен дотримувався таких простих установок, ця стаття була б сповнена фотографій щасливих сімей, які безтурботно посміхаються і не мають поняття, що таке фінансові конфлікти. Але як бачите, це не так.

Сімейний терапевт Меган МакКой пояснює, що позики зміщують центр сили у відносинах. Той, хто дає гроші, відчуває силу та владу, адже він більш відповідальний. Це змушує того, хто бере в борг, почуватися «нижче». Так зароджується неприйняття та відторгнення.

Ситуація розвивається в такий спосіб. Хтось із сім’ї просить у вас гроші у борг. Ви не хочете їх давати і, можливо, навіть засуджуєте родича за те, чи настільки він запустив своє фінансове становище. Але все одно погоджуєтесь. А потім терпляче мовчите щоразу, коли близька людина приходить до вас у нових туфлях і з величезним латте з найближчої кав’ярні. Родич в той же час відчуває незручність і злиться на вас за те, що ви змушуєте його так себе почувати. Якоїсь миті ви розумієте, що минули місяці, борг вам все ще не повернули, а боржник сподівається, що ви давно про все забули. В результаті всі нещасні, а у відносинах виникає тріщина.

Меган МакКой додає, що у нашому суспільстві гроші — табуйована тема, ми дуже не любимо про них говорити. Проте невирішений фінансовий конфлікт швидко стає символом сили та контролю та руйнує відносини. Зберегти їх допоможуть рекомендації експертів, як грамотно позичати гроші близьким людям.

Що робити, якщо у вас просять у борг

Гарненько подумати

Ви не повинні відразу говорити так, коли родич просить гроші в борг, якою б складною не була його ситуація. Експерт із фінансового планування Бріттні Кастро радить відповідати приблизно так: «Мені дуже хотілося б тобі допомогти. Дай мені час подумати, чи можу це зробити без шкоди своїм фінансам».

Також читайте:  7 проблем у відносинах, відповідальність за які доведеться взяти на себе

Навіть кілька хвилин роздумів дозволять сформулювати правильні питання. Експерт із фінансового планування Хіларі Хендершотт рекомендує включити «режим детективу». Тобто дізнатися скільки грошей потрібно, навіщо, яка фінансова ситуація у родича зараз і як вона може змінитися в майбутньому, а також зрозуміти, чи зможе він віддати борг і коли. Після того, як ви отримаєте відповіді на всі питання, варто подумати ще два-три дні і потім повідомити про своє рішення.

Обговорити ситуацію з партнером

Якщо ви одружені, у ці два-три дні роздумів важливо порадитися з чоловіком чи дружиною. Особливо, коли родич просить велику суму.

Як і в будь-якій іншій ситуації, відкритість — головне у такій розмові. Психотерапевт Меган МакКой радить знайти час, щоб поговорити про ставлення до грошей у цілому та про те, як воно склалося. Це допоможе зрозуміти точку зору партнера, особливо якщо він гостро реагує на витрати та фінансові питання.

Якщо чоловік чи дружина проти позичання грошей, краще відмовитися від цієї витівки. Експерти нагадують, що шлюб – це ще й фінансове партнерство. А отже, якщо бюджет загальний, той, хто не хоче давати гроші, має право вето.

Довіритися інтуїції

І сімейний терапевт Меган МакКой, і експерт з фінансового планування Хіларі Хендершотт зазначають, що давати гроші в борг майже завжди погана ідея. І радять відмовляти щоразу, коли є така нагода. Навіть якщо родич поверне борг, ви відчините двері, які вже неможливо буде зачинити. Вас почнуть сприймати як своєрідний банк.

Експерти одностайно виділяють дві ситуації, в яких потрібно чемно, але твердо відмовляти: якщо ви не можете собі дозволити таку зміну особистого бюджету і якщо ваш родич відомий тим, що ніколи не віддає боргів.

Треба бути готовим до того, що після відмови ви почуватиметеся досить паршиво. Чи не відштовхуйте свої почуття і не бійтеся ділитися ними. Експерти рекомендують під час наступної зустрічі розповісти родичу про ваші відчуття. Наприклад, у такій формі: «Зараз для мене це найкраще рішення. Мені треба подбати і про себе, сподіваюся, ти розумієш».

Також читайте:  6 звичок, які зміцнюють відносини.

Перевірити свої фінанси

Такий крок здається дуже логічним та навіть очевидним. Але коли батьки, які люблять вас, які так багато для вас зробили, просять про послугу, у вас може і думки не виникнути, щоб їм відмовити. Ви відразу берете кредитну картку та біжіть на допомогу.

Це складно, але експерти радять говорити ні, якщо ви не можете собі дозволити дати в борг суму, про яку вас просять. Слідкувати за бюджетом — це ваш і лише ваш обов’язок. Якщо ви не дбатимете про свої фінанси, ніхто не буде.

Запропонувати допомогу

Дадайте ви гроші у борг чи ні, важливо звернути увагу на причини фінансових проблем близької людини та допомогти їх вирішити. Фахівці рекомендують пошукати ресурси, наприклад, книги або безкоштовні онлайн-курси, які мотивують родича почати планувати витрати і грамотно розпоряджатися грошима.

Згадайте вираз «Хочеш нагодувати людину один раз – дай їй рибу. Хочеш нагодувати його на все життя — навчи його рибалити». Саме так це має працювати.

Сімейний терапевт Аманда МакКой зазначає, що пошук причин фінансових проблем та їх вирішення принесе користь не тільки родичу, а й вам. Так ви переконаєтеся в тому, що він не постукає у ваші двері через кілька місяців із новим проханням про гроші. І ваші відносини, і ваш банківський рахунок будуть поза небезпекою, якщо ви допоможете родичу знайти підробіток або завантажити програму для обліку фінансів.

Відноситися до боргу як до подарунка

Коли ви даєте гроші комусь, нехай навіть найближчому родичу, якому абсолютно довіряєте, потрібно відразу припустити, що він ніколи не віддасть боргу. І змиритися із цим.

Уявіть, що це подарунок. Тоді ви не почуватиметеся ніяково і з ненавистю дивитиметесь на родича на сімейних зборах. Для ментального здоров’я буде краще, якщо продовжувати жити далі, не тримаючи образу.

Продумати спосіб повернути гроші

Навіть якщо ви вважаєте гроші подарунком, це не означає, що член вашої сім’ї повинен ставитись до цього так само. Коли ви просите у когось певну суму, позначити терміни погашення боргу означає проявити повагу.

Також читайте:  6 звичок, які зміцнюють відносини.

Якщо родич не має наміру уточнювати, коли поверне борг, експерти радять самостійно розібратися з цим. І перш ніж урізати свої фінанси, поговорити про те, в який термін близька людина планує повернути вам позичену суму і яким чином вона її отримає.

Умови можна зафіксувати на папері. Так ви почуватиметеся спокійніше. Складіть своєрідний контракт чи скачайте зразок розписки про отримання грошей. Включіть туди ваші імена, суму та термін оплати. Зробіть дві копії та підпишіть «документ». Це допоможе ставитися до ситуації як до бізнес-угоди, а не особистого позичення.

Не засуджувати

Це особливо складно, причому для обох сторін. Той, хто дає гроші, не отримує автоматично право критикувати витрати того, хто бере в борг. Так, можливо після того, як ви дали гроші, ваша сестра купила помаду, а батьки почали планувати відпустку. Але не варто сподіватися, що родичі так швидко змінять фінансові звички, що формувалися роками.

Дозвольте членам сім’ї розпоряджатися грошима так, як вони вважають за потрібне, і не засуджуйте їх. Якщо ви ловите себе на таких почуттях, експерти радять нагадувати собі, що гроші подарунок, а не позику. Навіть коли ваш подарунок витрачають не так, як обіцяли.

Ті, хто позичає гроші, зазвичай стикаються з іншою проблемою. Часто вони підсвідомо вважають, що й родич заробляє більше, вони мають право частина цього доходу. Або мають право не віддавати борг: “Ну а що, від нього ж не вбуде, і взагалі ми сім’я”. Якщо у вас прослизають подібні думки, постарайтеся їх позбутися. Віддати борг означає проявити повагу до людини, яка допомогла вам у важкій ситуації.

Що робити, якщо ви берете в борг

У такому разі головне — ставитись до грошей як до позики, скласти план погашення боргу та дотримуватися його. А якщо не виходить, вигадати інший вихід із ситуації.

Експерти зазначають, що якщо доводиться залазити у борги кредитною карткою, щоб виплатити особистий борг, — це ознака серйозних проблем із бюджетом. У такому разі варто обговорити з близькою людиною нові умови. А якщо цього недостатньо — знайти підробіток, продати непотрібні речі чи попросити підвищення зарплати. Коли ми знаємо, що робимо все можливе, щоб повернути борг, це дозволяє нам почуватися комфортніше.

Залиште коментар