25.05.2024

Як посадити дерево

Садимо дерево

Дотримуйтесь наших порад, і дерево точно приживеться😉.

Як знайти найкраще місце посадки

Більшість дерев добре зростатимуть на рівних ділянках, де не застоюється волога. Якщо таких умов немає, потрібно попередньо вирівняти місця майбутніх посадок – досипати або прибрати шар ґрунту і пройтися поверхнею трамбуванням. З перезволоженістю ґрунту впорається дренаж на дні посадкової ями.

Щоб забезпечити достатнє освітлення, розміщуйте дерева на південній та південно-західній стороні. Також важливо дотримуватися дистанції між саджанцями — у міру зростання вони не повинні затіняти один одного і заважати розвитку. Тому майте на увазі, яких розмірів вони досягнуть у майбутньому, і врахуйте це при розмітці посадок, щоб не отримати густих джунглів замість гарного саду.

Наприклад, сильнорослі яблуні та груші можуть досягати висоти 5-6 метрів, тому їх потрібно розміщувати в 4-6 метрах один від одного. Висота слаборослих, як правило, не перевищує 2-3 метри, і їх можна посадити на відстані 1,5-3 метри. Зливам, вишням, черешням, абрикосам та персикам потрібна дистанція в 3–4 метри.

При цьому сильнорослі дерева потрібно садити на відстані не менше 5 метрів від житлових будівель та 4 метрів від сусідського паркану. Дистанція для середньорослих – не менше 2 метрів, для низькорослих – не менше 1 метра.

Продумайте заздалегідь, де і які дерева ви хочете посадити, і тільки після цього вирушайте за саджанцями.

Як вибрати саджанець

За молодими деревами краще вирушати до перевірених продавців або до спеціалізованих розплідників, які гарантують гарну якість саджанців та їх відповідність сорту.

Вибирати краще так звані районовані сорти: вони виведені спеціально з урахуванням клімату у різних регіонах. Наприклад, дерева, придатні для вирощування на півдні, навряд чи перезимують у центральній смузі.

Також читайте:  Як і коли обрізати дерева

Оптимальний вік саджанця – від одного до трьох років. Звичайно, більш дорослі рослини виглядають симпатичніші, і здається, що швидше дадуть плоди. Але що старше дерево, то більше вписувалося його коренева система. А значить, вона сильніше постраждає від викопування та пересадки на постійне місце, а це не найкраще позначиться на приживанні.

Саджанці можуть продаватися із закритою та відкритою кореневою системою. У першому випадку вони будуть посаджені в горщики або контейнери із ґрунтом. Коріння таких дерев захищене і продовжує розвиватися, тому після висадки на постійне місце дерево приживеться швидше. Ще одним плюсом є те, що такі дерева можна висаджувати протягом усього періоду вегетації.

Саджанці з відкритою кореневою системою позбавлені цих достоїнств. При їх виборі треба стежити за тим, щоб коріння було захищене від пересихання: засипане вологою тирсою або знаходилося в ємності зі спеціальною глиняною бовтанкою. Нирки таких дерев мають бути живими, але сплячими.

Яку б кореневу систему ви не вибрали, зверніть увагу на стан стовбура та кореневої шийки – місця, де коріння безпосередньо з’єднується зі стовбуром. На них не повинно бути механічних пошкоджень, темних плям, слідів грибкових захворювань та гнилі.

Корінь дерева

Коли посадити дерево

Дерева із закритою кореневою системою можна садити з ранньої весни і до пізньої осені – з квітня до жовтня. Навесні треба дочекатися, коли сніг, а температура буде триматися вище 0 градусів. Влітку варто уникати надто посушливої ​​та спекотної погоди. А ось восени треба встигнути до заморозків.

Дерева з відкритою кореневою системою переважно висаджувати в стані спокою – ранньою весною або пізно восени, коли температура не опускається нижче 0 градусів. У цей час нирки сплять.

При виборі часу орієнтуйтесь на особливості клімату у вашому регіоні. На півдні дерева краще саджати восени: спека тут може прийти вже провесною, а тому молоді саджанці можуть отримати сонячні опіки раніше, ніж встигнуть повноцінно прижитися. У центральних регіонах можна вибирати обидва сезони завдяки помірному клімату. А ось на півночі весняна посадка дерев буде найкращим варіантом – так ви виключите загибель саджанця, що не зміцніло, від суворих зимових морозів.

Також читайте:  Як захистити дерева від гризунів узимку: огляд методів та засобів

Крім того, важливо пам’ятати, що для посадки пізньої осені треба вибирати винятково зимостійкі сорти. Інакше дерево ризикує змерзнути до того, як почне приживатися.

Як зберігати саджанці до посадки

Саджанці із закритою кореневою системою спеціальної підготовки не вимагають. Якщо ви не встигнете їх посадити восени, взимку їх можна буде зберігати в підвалі або на заскленому балконі при температурі від 0 до 4 градусів тепла.

З саджанцями з відкритою кореневою системою дещо складніше. Якщо ви купите їх пізно навесні або влітку, коли нирки вже прокинулися, посадіть дерева якнайшвидше, а не намагайтеся зберегти до осені: так більше шансів, що вони виживуть. Якщо ж ви купите їх восени, а садитимете тільки весною, помістіть коріння в поліетиленові пакети з вологим торфом або піском і відправте на зимове зберігання. Все в той же підвал або засклений балкон.

💡 Як підготувати посадкову яму

Для весняної посадки краще (але не обов’язково) підготувати яму ще з осені. Так грунт встигне осісти, а поживні речовини поступово розподіляться. Для осіннього озеленення можна готувати яму в будь-який час, починаючи з весни, але не менше ніж за місяць до запланованої висадки дерева в ґрунт.

Викопайте яму потрібного розміру

Викопайте яму

Діаметр посадкової ями повинен бути вдвічі більшим за діаметр кореневої системи саджанця, а глибина — втричі більша за довжину коренів. При викопуванні потрібно відкладати верхній, родючий шар ґрунту на один бік, а нижній — на інший.

Зробіть дренажний шар

Дренаж

Це потрібно, якщо на ділянці високо залягають ґрунтові води, – у таких випадках його нерідко затоплює. Для дренажу підійде керамзит, бита цегла або щебінь. На дно ями потрібно покласти щонайменше 10 див матеріалу. Це убереже коріння саджанця від загнивання.

Засипте родючий ґрунт

Засипте грунт

У рівних пропорціях змішайте викопаний верхній шар ґрунту з торфом, компостом чи перегноєм. Якщо ґрунт на ділянці глинистий, можна додати ще одну частину піску. Для додаткового живлення внесіть 50 г золи дерев і 15-20 г нітроамофоски. Всі компоненти разом із ґрунтом висипте на дно ями, ще раз добре перемішайте і рясно пролийте водою.

Також читайте:  Фахверкові будинки: що це таке, мінуси та плюси конструкції

Дочекайтеся усадки ґрунту

Для цього знадобиться щонайменше 14 днів, а ще краще почекати місяць. До цього часу ґрунт встигне досить осісти, і висаджене деревце згодом не піде глибоко в землю після дощів та поливів.

💡 Як посадити дерево

Після того, як грунт в ямі осів, злегка розпушіть грунт на дні лунки і приступайте до висадження саджанця.

Помістіть дерево в яму

Дерево в ямі

Коренева шийка має бути на одному рівні з поверхнею землі. Якщо вона виявиться нижчою, є ризик загнивання і навіть загибелі дерева.

Щоб не помилитися, можна покласти поверх ями довгу дошку або ціпок. Якщо шийка розташовується нижче, підсипте на дно ями родючого ґрунту, якщо вище – викопайте непотрібний ґрунт.

Акуратно розправте коріння деревця, щоб вони дивилися убік, а чи не вгору. Присипте їх землею, трохи ущільнюючи ґрунт навколо стовбура.

Встановіть опорний кілочок

Опорний кілок

Кільця довжиною 1,5–2 м обережно вбийте в ґрунт, щоб він був досить стійкий, і підв’яжіть до нього ствол. Це дасть дереву необхідну підтримку, доки воно не зміцніє.

Полийте саджанець

Поливання саджанця

Зробіть поливу лунку глибиною 5 см діаметром 20-30 см навколо стовбура – для цього прибирайте грунт від центру до країв за допомогою сапки або невеликої лопатки. Акуратно лийте в лунку звичайну воду невеликими порціями, даючи їй увібратися. Для молодого дерева буде достатньо двох ведер об’ємом 10 л.

Замульчуйте ствольне коло

Мульча

Такий прийом запобігатиме пересиханню ґрунту і не дасть проростати бур’янам. Як мульча підійде торф, компост, сухе листя, тріска або тирса, що перепріла. Їх потрібно насипати шаром 3-5 см навколо стовбура по діаметру посадкової ями.

💡 Як доглядати за деревом

У перший рік догляд за молодим деревцем не завдає особливого клопоту. Достатньо дотримуватися лише кількох простих правил:

  • Покрийте стовбур саджанця від кореня до нижніх гілок садовим побілкою, щоб захистити молоду кору від сонячних опіків.
  • Утримайтеся від підгодівлі, адже все потрібне харчування було внесено при посадці в ґрунт.
  • Періодично розпушуйте ґрунт навколо стовбура і видаляйте бур’яни.
  • При сильній посусі рясно поливайте дерево водою.
  • Видаляйте молоду поросль навколо стовбура, щоб дерево не витрачало свої сили на її зростання.

Залиште коментар