17.04.2024

Іспанія готується до дострокових виборів – що може зміниться в політичній системі країни

В Іспанії відбудуться вибори в Генеральні кортеси

Наприкінці цього тижня в Іспанії відбудуться вибори в Генеральні кортеси – основний законодавчий орган країни. 23 липня іспанці мають обрати новий склад нижньої палати – Конгрес (350 місць), а також 208 із 265 місць у Сенаті (вища палата). Між якими партіями розгорнеться боротьба і що означають майбутні вибори для політичної системи Іспанії, читайте в матеріалі.

Чому вибори пройдуть достроково і між якими партіями розгорнеться боротьба

Після регіональних виборів 28 травня 2023 року прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес оголосив, що нижню і частину верхньої палати парламенту доведеться вибрати раніше, поза терміном – 23 липня. (Парламентські вибори в Генеральні кортеси, парламент країни, відбуваються кожні чотири роки – прим. ред.). Іспанська преса пише, що чинна правляча коаліція на чолі з “соціалістами” отримала низькі результати на регіональних виборах. Тому рішення прем’єр-міністра Педро Санчеса було сприйнято як спроба не дати його політичним опонентам часу консолідуватися до кінця року – на момент планових виборів.

До слова, попередні парламентські вибори до парламенту Іспанії також були достроковими і відбулися 28 квітня 2019 року. Це були тринадцяті загальні вибори з часів іспанського демократичного транзиту. Було обрано 350 членів Конгресу депутатів, а також 208 сенаторів із 266. Згідно з іспанськими ЗМІ, вони вважалися найбільш непередбачуваними за останні 40 років.

Також читайте:  Рідлі Скотт планує зняти продовження «Гладіатора» цього року

Вибори в Іспанії 23 липня

Традиційно, політичний спектр Іспанії поляризований між “лівими” партіями в особі Іспанської соціалістичної робітничої партії (Partido Socialista Obrero Español, PSOE) і “правими” – “Народною партією” (Partido Popular). Саме між двома цими партіями розгорнеться боротьба на майбутніх виборах, очікують іспанські політологи.

Передвиборчі заміри громадської думки показують, що іспанським “соціалістам” і “Народній партії” ймовірно не вдасться отримати просту більшість на виборах і право самостійно сформувати уряд. Тому партії, що перемогла, можливо, доведеться утворювати коаліцію з іншими політичними силами країни.

Наразі Соціалістична робітнича партія перебуває в коаліції з блоком лівих сил. У разі перемоги соціалісти можуть створити правлячу конфігурацію з лівою платформою Sumar.

Найцікавіший сценарій іспанські політики обговорюють у разі перемоги “Народної партії”, лідер якої Альберто Нуньєс Фейхоо набирає популярність серед електорату, зокрема традиційно лівого.

Хто такий Альберто Нуньєс Фейхоо?

Альберто Нуньєс Фейхоо набирає популярність

Фавориту виборів Альберто Нуньєс Фейхоо 61 рік. Він обіймав посаду президента автономного уряду Галичини з 2009 по 2022 рік. Раніше Альберто Нуньєс Фейхоо був державним службовцем, генеральним секретарем міністерств сільського господарства та охорони здоров’я Галісії, а потім перейшов на ту саму посаду в міністерстві охорони здоров’я країни, і протягом трьох років був президентом Державного товариства пошти і телеграфів.

Іспанські засоби масової інформації прозвали голову “Народної партії” як поміркований. Коментатори пишуть, що Альберто Нуньєс Фейхоо, на відміну від попередніх “правих” політиків, веде кампанію в більш стриманому тоні й приділяє велику увагу питанням економіки та доходів простих іспанців.

Також читайте:  Вчена NASA пояснила, чому на Марсі не виявили життя

Саме економічний добробут країни з четвертим за кількістю населенням у Європейському союзі став центральним у передвиборчій риториці кандидатів. Висока інфляція на континенті та ціни на енергоносії скоротили доходи, зокрема іспанців. Багато жителів країни, розчарувавшись у Педро Санчесі, можливо, покладають надії на нові політичні сили.

Головування Іспанії в Євросоюзі

Тим часом наразі головування в Європейській раді перейшло від Швеції до Іспанії. Протягом шести місяців Іспанія вестиме Європейський союз з питань внутрішньої та зовнішньої політики. Тож цілком обґрунтовано, що багато європейських спостерігачів висловлюють занепокоєння тим, що зміна уряду в Іспанії може вплинути на головування Мадрида до кінця 2023 року.

Головування Іспанії в Європейській раді

Хоча лідер “Народної партії” запевнив, що Іспанія не змінить пріоритетів у рамках Європейського союзу, в іспанських колах помітили, що коаліції Альберто Нуньєс Фейхоо, можливо, знадобиться коаліція з ультраправою крайньою партією “Vox”. Відповідно з партнерами по коаліції доведеться рахуватися.

Хто такі ультраправі Vox?

Опитування показують, що крайня права партія “Vox” може отримати після 23 липня від 13 до 15 відсотків голосів виборців. Відносно невисокий результат має важливе значення для інших партій, зацікавлених у коаліційній угоді. Феномен партії пов’язують з її лідером Сантьяго Абаскалем, який відомий у європейському світі своїми неоднозначними заявами. Сантьяго Абаскаль сказав, що не вірить у зміну клімату, і піддав критиці “тоталітарний закон гендерної ідеології”, який, як він стверджує, криміналізує чоловіків.

Ультраправі Vox

Крім того, як і інші ультраправі, іспанська “Vox” закликає до посилення імміграційної політики і виступає за традиційні сімейні цінності. Партія “Vox” вже уклала коаліційні угоди з консерваторами в десятках міст і трьох автономних регіонах Іспанії. Для прихильників європейської інтеграції викликає занепокоєння те, що іспанський політик Сантьяго Абаскаль налагодив міцні зв’язки з іншими європейськими вкрай правими: правлячою партією Угорщини, французькими правими, італійським об’єднанням “Брати Італії”.

Також читайте:  Нерозпакований iPhone першого покоління продано на аукціоні майже за 200 тисяч доларів

Тому майбутні вибори в Іспанії приковують увагу зацікавленого співтовариства Європейського союзу. Їх цікавить головне питання – чи можуть іспанські вибори підтвердити, що крайні праві погляди в Європі справді набирають сили.

Залиште коментар