25.05.2024

Кандидат у президенти Чехії засумнівався, що прийде на допомогу Польщі

Заява колишнього прим'єр-міністра Чехії

Міністр закордонних справ Чехії Ян Липавський у понеділок перед засіданням глав МЗС країн ЄС у Брюсселі заявив, що у разі, якщо Польща зазнає нападу, сусідня Чехія прийде до неї на допомогу. Про це він написав польською у твіттері.

Липавський виступив із запевненнями після того, як один із кандидатів у президенти Чехії – колишній прем’єр-міністр та мільярдер Андрій Бабіш – увечері в неділю під час теледебатів заявив, що, як президент, не відправив би чеських військових на допомогу Польщі чи країнам Балтії у разі напади на них.

“Однозначно ні. Я хочу миру і не хочу війни. Я б у жодному разі не послав би наших дітей та дітей наших жінок на війну”, – сказав Бабіш. Ведучий кілька разів повторював питання, і щоразу Бабіш відповідав на нього негативно, стверджуючи при цьому, що його суперник у другому турі виборів відставний генерал Петро Павло хоче втягнути Чехію у війну.

Хто саме міг би напасти на Польщу чи країни Балтії, ведучий дебатів не сказав, проте за контекстом очевидно, що мав на увазі росія. Чехія, як і Польща, Естонія, Литва та Латвія, є членом НАТО. Стаття 5 Північноатлантичного договору передбачає, що напад на одного з союзників має розглядатись як напад на весь союз. На це Бабішу вказали його політичні опоненти, у тому числі Липавський. Партії, що входять до правлячої коаліції в Чехії, підтримують Павела, вони ж активно виступають на підтримку України.

Також читайте:  Удар по ПТУ у Макіївці - що відомо

Бабишу довелося виправдовуватися. Відразу ж після дебатів він написав у твіттері, що не вірить у можливість нападу на Польщу чи країни Балтії, а якби на них все ж таки напали, то він як президент все ж таки прийшов би їм на допомогу.

Оскільки критика не вщухла, у понеділок Бабіш написав, що не ставив під сумнів зобов’язання Чехії, лише виступив проти Третьої світової війни. За його словами, він уже пояснив свою позицію прем’єру Польщі, а президента Чехії Мілоша Земана попросив зв’язатися із польським президентом Анджеєм Дудою. Офіційна Варшава поки що ніяк не коментувала висловлювання Бабіша. Їх, проте, розкритикувала польська преса.

Петро Павло – також польською мовою – написав у твіттері, що другий свій візит як президент відвідає Польщу (перший візит чеські президенти традиційно здійснюють до Словаччини), і засудив висловлювання свого суперника.

Другий тур виборів президента Чехії відбудеться 27 та 28 січня. У першому турі вони набрали майже однакову кількість голосів. Опитування свідчать про те, що шанси Павела кращі. Бабіш перед другим туром зробив ставку на те, щоб переконати виборців у тому, що Павло, як військовий, хоче залучити Чехію безпосередньо до конфлікту з Росією. Прихильники Бабіша розповсюджують повідомлення про те, що Павло нібито оголосить мобілізацію на війну в Україні, на білбордах від імені Бабіша з’явилися гасла про те, що він хоче миру, а не війни. Низка коментаторів при цьому вважає, що Бабіш не є в прямому розумінні слова проросійським політиком, а лише використовує тему війни, щоб демонізувати свого супротивника. Павло заперечує, що під його керівництвом Чехія прагнутиме війни з росією.

Залиште коментар